– diagnóza 21. storočia

Ako sa v posledných rokoch ukazuje, u väčšiny žien sa vyskytuje niektorý z typov citlivej pleti. Máloktorá o tom ale vie, pretože pleť nepozná tak dobre, ako si myslí.

Tento poznatok je však základom pre to, aby pleť dostala starostlivosť, ktorú potrebuje. Ignorovaním jej skutočných potrieb sa môžeme dopracovať až k ochoreniu pokožky. Cesta za krásnejšou a zdravšou pleťou nie je pritom až taká zložitá, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. „V základe je dôležité sústrediť sa na dôkladné odličovanie a čistenie pleti, dostatočnú hydratáciu a ochranu pleti pred UV lúčmi a oxidačným stresom,“ komentuje dermatologička MUDr. Jana Housková

Ordinácia dermatológov sa stále častejšie plní ľuďmi, ktorí majú problémy s citlivou pokožkou. Dalo by sa povedať, že ide o istý druh civilizačného ochorenia. „Ono sa vlastne ani niet čomu čudovať, pretože toho, čomu naša pokožka čelí a pred čím nás chráni, je veľa.  Počas života na nás pôsobí veľa rôznych vplyvov, vnútorné hormonálne zmeny, stres, nedostatočný spánkový režim a s tým spojená únava, chronické ochorenia a medikácia, nedostatok psychickej relaxácie i vonkajšie, znečistené prostredie, UV žiarenie, chemické prostriedky a dráždivé pracie prášky, nevhodne zvolená kozmetika alebo nadmiera všetkých možných aktívnych látok v kozmetike, fajčenie, nezdravá životospráva. Väčšinou ide o kombináciu niekoľkých faktorov,“ komentuje dermatologička MUDr. Jana Housková a dodáva, že okrem týchto vplyvov a ich kombinácií môžu na citlivú pleti vplývať aj genetické predispozície.

Žiadne kompromisy

V podstate sú štyri stupne citlivosti – normálna až ľahko citlivá, ľahko citlivá, citlivá a veľmi citlivá pokožka, ktoré sa môžu vyskytovať pri všetkých typoch pokožky, t. j. normálnej, mastnej, suchej alebo zmiešanej. Pokožka je živý organizmus, ktorý časom mení, a my jej vzhľad môžeme kedykoľvek výrazne ovplyvniť nie len úpravou životosprávy, ale najmä kvalitnými produktami starostlivosti o pokožku a ich správnym používaním. Ako pri všetkom, aj tu platí – všetko s mierou.  Inými slovami prekombinovaná s nadmierou aktívnych látok býva často rovnako škodlivá ako nedostatočná starostlivosť. Prvý krok je, vybrať si kozmetiku priamo vyvinutú pre citlivú pleť.

Čistenie je základ, ale pokožka si žiada viac

Základom starostlivosti o akúkoľvek pokožku je čistenie dvakrát denne, ráno a večer. Používajte jemné pohyby, pretože urputné drhnutie by mohlo podráždiť už aj tak citlivú pokožku a tiež urýchliť jej starnutie. „V neposlednom rade nezabúdajte na dostatočnú hydratáciu. V doplnkovej starostlivosti vo forme sér s obsahom aktívnych látok ako retinol alebo vitamín C je nutné vyberať opatrne a začínať s nižšími koncentráciami alebo napríklad v prípade retinolu siahnuť po jeho rastlinnej alternatíve, ktorá pre absenciu nežiadúcich vedľajších účinkov skupiny retinoidov vyhovuje práve citlivej pokožke a ďalšou jej výhodou je možnosť používania aj v tehotenstve. Odporúčame tiež vyberať si produkty s obsahom ukľudňujúcich a hydratačných látok ako je pupočník ázijský, niacinamid, kyselina hyaluronová, panthenol či vitamín E a ďalšie,‘‘ dopĺňa dermatologička MUDr. Housková, aký spôsobom sa starať o citlivú pleť.

Ani ľudia s citlivou pokožkou sa nemusia vyhýbať pílingu. Pokožka je veľmi múdra, pravidelne sa zbavuje odumretých buniek a každých 28 dní vytvára novú vrstvu. Žiaľ, s pribúdajúcim vekom sa proces spomaľuje, pokožka môže byť mdlá a objavujú sa na nej hrubé miesta. Píling v tom pomôže, avšak zvoľte ten s guľatými časticami, ktorý nie je taký dráždivý. Možno ste už počuli, že tvár ženy končí pri prsiach, preto celkovú starostlivosť o pokožku rozšírte aj na krk a hornú časť trupu.

 

V prípade, ak máte citlivú pokožku, dajte dobrý pozor, akou vodou ju umývate. Horúca alebo studená môže pôsobiť príliš agresívne, radšej zvoľte zlatú strednú vlažnú cestu. S tým tak trochu súvisia aj náhle zmeny teplôt, najčastejšie ich pociťujeme v zimnom období, keď z vyhriateho interiéru vybehneme do mrazivého počasia.

Všetko sa začína vo vnútri

To, ako vyzeráme navonok, je do značnej miery ovplyvnené tým, čo do svojho tela dostávame. Pre pekný a svieži vzhľad pokožky je teda dôležité sa maximálne vyhýbať alkoholu a cigaretám. Ďalej si dať pozor na potraviny s vysokým obsahom cukru. Naopak si doprajte viac bielkovín a potravín s vysokým obsahom vitamínu C, ktoré pomáhajú udržať mladistvý vzhľad pleti. Niekoho teraz asi veľmi nepotešíme, ale napríklad také varené paradajky majú vysoký obsah antioxidantov lykopénu, ktorý pomáha zabrániť poškodeniu pokožky spôsobenému slnkom a vzniku škvŕn. Starým známym pomocníkom spomaľujúcim proces starnutia sú omega-3. Okrem konzumácie rýb ich doplníte aj rybím alebo ľanovým olejom. Olej pôsobí aj protizápalovo, čo oceníte v prípade že trpíte akné. A ešte jedna univerzálna rada na záver, v žiadnom veku a celoročne nezabúdajte na ochranu pleti pred UV žiarením.

H&B