Žijeme v dobe, keď sa on-line svet s mobilmi a počítačmi stal prirodzenou súčasťou života. Nie sú to len našimi pomocníci v práci, ale čoraz častejšie s nimi trávime aj voľný čas. Všetkého veľa však škodí, a tak aj za túto vymoženosť treba platiť daň. 

Daňou je modré svetlo, jedna z častí tvoriacich denné svetlo. Okrem viditeľných zložiek totiž denné svetlo obsahuje aj časti, ktoré voľným okom nevidíme. Ide napríklad o lúče UVA a UVB žiarenia, ktoré spôsobujú vysušovanie a starnutie pleti nielen v lete, ale aj počas zimy. O nepriaznivých účinkoch UVA a UVB lúčov sa hovorí relatívne často, oveľa menej však o modrom svetle.

ČO JE MODRÉ SVETLO?

Modré svetlo je súčasť slnečného žiarenia. V nižšej koncentrácii ho však vyžarujú aj žiarovky a LED zariadenia, t. j. PC a TV obrazovky i smartfóny, kvôli čomu sa zvykne označovať aj ako nepriateľ miléniovej generácie. Podľa štatistík kontrolujú totiž mileniáli smartfóny v priemere až 157-krát denne, čo je päťkrát častejšie ako dospelí. A práve v tom je problém. Neustála práca s počítačom a priam chorobná závislosť na  smartfónoch prirodzene núti držať zariadenia blízko tváre, a tým negatívne účinky modrého svetla prirodzene silnejú.

MÁME SA MODRÉHO SVETLA BÁŤ?

Podľa odborníkov by sme sa účinkom modrého svetla mali vyhýbať z niekoľkých dôvodov. „Nemáme zatiaľ definitívne závery o pôsobení modrého svetla na ľudský organizmus pri dlhodobej expozícii. Zo štúdií však vyplýva negatívny vplyv na pokožku a sietnicu oka vo forme zvýšenej tvorby voľných kyslíkových radikálov už pri krátkodobom pôsobení. Tvorba kyslíkových radikálov je zodpovedná za predčasné a urýchlené starnutie kože, suchosť a vznik vrások, nedokonalostí, nežiadúcich pigmentácií a prejavov,“ uvádza odborníčka na dermatológiu MUDr. Petra Kňažeková.

AKO OBMEDZIŤ NEGATÍVNE ÚČINKY MODRÉHO SVETLA?

Napriek tomu, že modré svetlo je prakticky všade okolo nás, jeho negatívny vplyv dokážeme eliminovať niekoľkými jednoduchými krokmi. A aj keď sa vám niektoré  možno budú zdať finančne náročné, nezabúdajte, že účinná prevencia je vždy lacnejšia než odstraňovanie, v tomto prípade nezvratných následkov. Ak je v hre zdravie, investovať do seba sa rozhodne oplatí.

Ako sa teda efektívne chrániť pred modrým svetlom?

  1. Nastavte si nočný režim.

Na všetkých súčasných smartfónoch už možno nastaviť nočný režim. Nastavte si ho! Ten eliminuje vyžarovanie modrého svetla a namiesto neho dáva priestor žltému. Permanentné používanie takéhoto nastavenia je šetrné k pleti a zabraňuje jej zbytočnému starnutiu a oslabeniu.

  1. Používajte ochranný displej.

Vďaka technológiám už máme nielen displeje odolávajúce nárazom, ale aj také, čo pôsobia ako ochranný štít pred modrým svetlom. Na rovnakom princípe funguje aj chránič PC či TV obrazovky s filtrom modrého svetla. Jeho používaním efektívne chránite pleť a oči pred nechceným poškodením.

  1. Vyhýbajte sa modrému svetlu pred spánkom.

Čas, ktorý trávime pred obrazovkami a so smartfónmi by sme mali rozumne limitovať aj počas dňa. Veľmi dôležité je však vyhýbať sa modrému svetlu pred spaním. „Modré svetlo významne ovplyvňuje cirkadiánny rytmus a s ním spojené poruchy spánku a regenerácie počas noci. Ak si dobre neodpočiniete, odrazí sa to na stave pleti,“ upozorňuje Kňažeková.

  1. Prelepte kontrolky na spotrebičoch.

Modrú zložku svetla vyžarujú v domácnosti všetky kontrolky, preto by sme mali na noc vypnúť aspoň tie, ktoré môžeme. Zvyšné (napríklad displeje domácich spotrebičov, Wi-Fi routerov, detských pestúnok, kamier, monitorov dychu a displeje na ovládanie kúrenia, alarmov a digitálnych hodín) by sme mali prelepiť priesvitnou červenou fóliou. Pôsobí ako filter a úspešne eliminuje prenikanie lúčov modrého svetla do priestoru. Vyhnete sa tak narušeniu cirkadiánneho rytmu aj riziku spomalenia či zastavenia tvorby melatonínu. Toto zastavenie v konečnom dôsledku negatívne ovplyvňuje nielen spánok, ale aj celkové zdravie. ⁠

  1. Chráňte oči špeciálnymi okuliarmi.

Či už trávite čas na slnku alebo so smartfónom, vždy chráňte oči kvalitnými ochrannými okuliarmi. „Na trhu sú dnes už aj okuliare s tzv. blue light filtrom, ktoré chránia nielen oči, ale i tenkú citlivú pokožku okolo nich, je náchylnejšia na tvorbu vrások,“ dodáva dermatologička. Používajte aj ochranné slnečné okuliare s polarizačným filtrom a nielen v lete, ale aj v zimných mesiacoch.

  1. Používajte kvalitné SPF krémy a siahnite po antioxidantoch.

Jedným z najlepších spôsobov, ako bojovať s nepriaznivým vplyvom modrého svetla, je investovať do kúpy kvalitného, širokospektrálneho SPF krému s vysokým ochranným faktorom, a do pleťových produktov bohatých na antioxidanty. „Antioxidanty zabránia oxidačnému poškodeniu buniek, ktoré spôsobujú voľné radikály. Radíme medzi ne produkty s obsahom, napríklad vitamínu C, vitamínu E, koenzýmu Q10, kyseliny ferulovej, resveratrolu, pycnogenolu a podobne. Na posilnenie ich efektu výrobcovia pridávajú do produktov aj morské riasy a kakao,“ vysvetľuje Kňažeková. Pri používaní týchto produktov však treba dbať aj na ich hĺbkové a dôkladné vstrebanie do pokožky, ktoré obyčajným rozotretím krému nemusíte dosiahnuť. Rozumné je preto siahnuť po smart beauty sonickom prístroji FOREO UFO 2, ktorý špeciálne vyvinuli na urýchlenie účinkov pleťových masiek a iných kozmetických prípravkov.

  1. Nezabúdajte na pravidelnú hydratáciu.

Kombináciu SPF krému a antioxidantov nezabudnite doplniť aj o pravidelnú hydratáciu. Spolu totiž tvoria dokonalé trio v boji proti negatívnym účinkom modrého svetla. Siahnite preto po kvalitnom hydratačnom kréme, ktorý bude vaša pleť milovať.

Zdroj: FOREO

GT