Dážď, chlad, hmla, vietor, neskôr aj mráz a prekúrené miestnosti. To všetko dokáže z našej pleti odčerpať značnú vitalitu a zásoby živín.

Poradíme vám, ako sa o ňu starať – aké krémy, séra, čistiace prípravky, respektíve prírodné zložky v kozmetike hľadať, aby pleť aj v nastávajúcich mesiacoch zostala dobre vyživená a stále krásna.

Keď nám počasie „pomáha“ vyzerať staršie

Ako chladnejšie dni pribúdajú, babušíme telá do teplejšieho oblečenia, no  tvárová pleť ostáva odhalená a nechránená. Od tohto momentu môžeme na sebe pozorovať určité zmeny. U niekoho takmer nenápadné, u iného absolútne značné, nemožno ich prekryť a vidieť ich aj pod dokonalým mejkapom. „Funkcia mazových žliaz v pokožke sa s pribúdajúcim chladom pozastavuje a kožná bariéra sa oslabuje, pleť má tendenciu začervenievať sa, vyschýnať, alebo svrbieť a napínať. Ak prejavy ignorujeme, výrazne tým prispievame k poškodzovaniu pleti, skoršiemu nástupu vyčerpania a rýchlejšiemu starnutiu. Preto je správne zvolená pleťová starostlivosť na jeseň a v zime dôležitým faktorom v anti-agingu“, vysvetľuje Henrieta Martinková, expertka na výživu pleti a slovenská zástupkyňa certifikovanej prírodnej kozmetiky AnneMarie Börling.

Čistenie pleti v zime a PO NOVOM!

Pri výbere vhodného prvého kroku systematickej starostlivosti, teda čistenia, zaváži nielen osobná preferencia, ale aj typ pleti a jej potreby.

  • Pre normálnu, mastnú a zmiešanú pleť je vhodný čistiaci gél.
  • Čistiace emulzie sú zase vhodné na citlivú, náročnú a zrelú pokožku.
  • Pre suchú pokožku s nízkym obsahom tuku odporúčame čistiace mlieko.

Pílingovať či nepílingovať v zime?

Aj na to sme dostali radu skutočne nad zlato. „V chladnejšom počasí odporúčam siahnuť skôr k šetrným, mimoriadne jemným pílingom, ktoré nedráždia už beztak citlivú pokožku. Odumreté kožné bunky najlepšie odstraňujú prírodné enzýmy v enzymatickom pílingu (prášková konzistenica). Nie je to exfoliačný píling, čiže neobsahuje častice, ktoré by pokožku dráždili a narúšali. Nečistoty a odumreté bunky odstraňuje tak, že ich rozpúšťa. Zároveň aktivuje bunkovú obnovu v pokožke a dodáva jej živiny“, odporúča odborníčka.

Krémy v zime sú o lipidoch

Pokožka je potiahnutá hydrolipidným filmom. Ak však teploty klesnú pod osem stupňov Celzia, prirodzená schopnosť kožných mazových žliaz produkovať maz, a teda vytvárať film, klesá. „Preto treba pokožke dodávať lipidy externe. Ideálne sú na to krémy a séra s konzistenciou emulzie, predovšetkým dvojfázové séra a šejky v kombinácii voda a olej. Poskytujú pleti dostatok lipidov a vlhkosti,“ hovorí Henrieta Martinková, ktorá najradšej odporúča šejky s kyselinou hyalurónovou, alebo z pomarančových kvetov, ružových kvetov, či s Aloe vera. Vraj preto, že tieto jednoduché prísady v spojení s olejmi urobia hotové zázraky a doslova na počkanie.

Masky pre hĺbkové vyživenie

Ochranu pred vonkajšími vplyvmi zabezpečujú tiež kvalitné prírodné masky. „Zohrávajú významnú rolu v boji proti starnutiu a ich výhodou je, že obsahujú látky okamžite pripravené preniknúť do najhlbších vrstiev pokožky. Nanášajú sa na pleť v hutnejšom množstve, aby si z nich mohla pleť odčerpať toľko živín, vlahy, minerálov a látok, koľko potrebuje. Niekedy to môže po nanesení vyzerať tak, akoby ich pleť „zhltla“ a odčerpala za pár sekúnd. Vtedy si môžete byť istí, že ste naniesli výživu v hodine dvanástej a pleť to už naozaj neodkladne potrebovala“, dodáva odborníčka z kozmetického domu. Ak siahnete po kvalitnej nezmývateľnej anti-aging krémovej maske s obsahom sečuánskeho korenia, ktoré, na rozdiel od komerčného botoxu, paralizuje určité väzby v pleti prirodzene a bezpečne, dosiahnete dokonalé spevnenie, vyhladenie a regeneráciu už za pár nocí. Áno, aj to dokáže čistá príroda a niektoré ingrediencie, ktoré by ste našli aj v kuchyni.

Pred zimou chránime oči aj pery

Pokožka v okolí očí je mimoriadne citlivá oblasť, je tenká a má najväčšie sklony k tvorbe vrások. Lenže, ako upozorňuje Henrieta Martinková, nie je jediná, čo v zime potrebuje špeciálnu pozornosť. „Aj pery a ústne kontúry si vyžadujú v zime kvalitné výživné produkty. Nemajú totiž mazové žľazy a ešte aj vlhkosť sa z nich vyparuje omnoho rýchlejšie. Odporúčam preto používať prírodné prípravky na očné okolie a ústne kontúry bohaté na oleje a vosky. Doslova omladzujúce zázraky na počkanie urobia krémy s obsahom extraktov z plamatky zelinnej, vzácnej bielej hľuzovky, botanickej kyseliny hyalurónovej, vitamínov a už raz spomínaného sečuánskeho korenia“, vyratúva spomedzi cenných ingrediencií špecialistka na prírodnú kozmetiku.

Henrieta Martinková
H&B