Patríte k zrelej generácii a potrpíte si na svoj vzhľad? Tak dajte pozor a vyhnite sa pri líčení zbytočným chybám.

Rúž

Hádam najobľúbenejšie sú odtiene červenej a ružovej. Ale v zrelom veku sa to už príliš nehodí. Odporúča sa vyhýbať ostrým farbám sýtočervenej a sýtoružovej. Nahraďte ich jemnejšími odtieňmi, prípadne zemitými farbami. Povolená je aj perleť, ktorá opticky zväčší pery.

Očné tiene

V posledných rokoch sú trendom hnedé a zemité odtiene a ako vidieť na uliciach, nevyhýbajú sa im ani zrelšie ženy. Ale mali by… Hnedá zvýrazňuje vrásky, únavu a aj kruhy pod očami. Ak sa jej nechcete vzdať, zaobstarajte si kvalitnú podkladovú bázu a korektor.

Očná linka

Ak praktizujete zvyk z mladosti a nanášate si čiernu očnú linku z vnútornej strany oka, uberte. Po prvé – je to zastaralé. Po druhé – oko to opticky zmenšuje. Po tretie – oko vyzerá opuchnuté. Na orámovanie očí zvonku používajte čiernu linku s citom. Dámy v strednom veku by sa mali výrazných liniek vzdať úplne a radšej oko tieňovať dostratena. Bude vyzerať mladšie a opticky sa rozšíri a zväčší.

Maskara

Viete, že maskaru by ste nemali používať na spodné riasy? Platí to ako pre mladé, tak aj pre staršie dámy. Oko pôsobí smutne, ponuro a zvýraznia sa nedostatky pokožky – najmä prirodzený pigment pod očami pôsobiaci, akoby ste mali poriadne kruhy. Okrem toho, riasenka na spodných mihalniciach zvýrazňuje aj vrásky okolo očí.

Tekuté linky

Tekuté očné linky hrajú stále prím. Pôsobia nádherne, sviežo a mladistvo… Ale len na napnutej a mladej pokožke. Dámy v strednom veku by sa s nimi mali rozlúčiť. Treba sa sebakriticky pozrieť do zrkadla a všimnúť si, že viečka už nepôsobia tak sviežo a koža je voľnejšia. Tekuté linky urobia na očiach len šarapatu a budete vyzerať ako zle namaľovaná bábika. Radšej zvoľte čiernu ceruzku a rozotrite ju dostratena. Ak predsa linky, tak radšej hnedú ako čiernu.

Kontúrovacie ceruzky na pery

Výrazne farebná kontúrka nemá na starších perách čo robiť. Dnes môžete sýtofarebné ceruzky nahradiť jemnejšími odtieňmi vo farbe rúžu, alebo priehľadnými, ktoré pery zafixujú pred roztekaním rúžu do vrások okolo úst a zároveň ich nebude vidieť. Ak sa kontúrovacia ceruzka nezhoduje s farbou rúžu, pridáva vám vek a pôsobí až takmer vulgárne.

Mejkap

Ak nemáte výrazne zničenú, fľakatú, suchú alebo príliš mastnú pleť, nepoužívajte výrazný mejkap. Aj na mladej pokožke pôsobí ako omietka, no a na staršej zvýrazňuje snahu prekryť nedokonalosti. Aj vyšší vek je krásny, vyrovnajte sa s tým. Na zakrytie bežných pigmentových nedostatkov používajte BB krémy, podkladové bázy a tónovacie krémy. 

Farba mejkapu

Mejkap by mal byť zásadne vo farbe pleti. Ak je bledší alebo tmavší, každý ho vidí, zvýrazňuje vrásky a to vyzerá priam zúfalo. Hľadať by ste mali mejkap vo farbe pokožky a dôležitá je aj jeho konzistencia. Platí, že staršie dámy by nemali používať matný. Ideálny je ani matný ani lesklý, niečo medzi tým.

Farba na líca

Farba na líca je dôležitá vec, najmä, ak nechcete vyzerať ako Marfuša. Prášok kupujte v zemitých odtieňoch, maximálne o dva odtiene tmavší od použitého mejkapu. Vyhýbajte sa síce krásne pôsobiacim, no priam opičím farbám, ktoré na vás žiaria z regálov v drogérii. Zrejme nikto netuší, komu sú určené – neprirodzené odtiene totiž nepristanú ani mladším, ani starším ročníkom. Kupujte si farbu na líca práškovú, nie mastnú. Nezabudnite, stačí jeden-dva ťahy.

H&B