Silikóny v telovej kozmetike sú bežnéuž niekoľko dekád. Názory na ne sú rôzne. Existuje niekoľko skutočností, ktoré stavajú tietoprísady v šampónoch, kondicionéroch a krémoch do zlého svetla.

Z krátkodobého hľadiska – ideál krásnych a zdravých vlasov.

Silikóny sú polyméry s obsahom molekuly kremíka a kyslíka, vo vode nerozpustné zlúčeniny, ktorých drobné molekuly vlas obaľujú a vypĺňajú pukliny v štruktúre. Na pohľad zlepšujú kvalitu vlasu a dodávajú mu lesk a hebkosť. Niektoré silikóny predĺžia trvanie farby tým, že ju vo vlasovej štruktúre uzamknú. Nie sú nevyhnutnou súčasťou vlasovej kozmetiky, ale pre uvedené sú oblúbená a lacná ingrediencia.

Z dlhodobého hľadiska – problém.

Problémom je nerozpustnosť väčšiny týchto zlúčenín. Film, ktorý na vlase i pokožke hlavy vytvárajú, sa nedá zmyť a po každom ďalšom použití šampónu či kondicionéru sa „kopí“ a bráni prieniku kyslíka, vlahy a živín. Silikóny vytvárajú len ilúziu zdravých vlasov, tie časom zostanú suché, lámavé a bez objemu. Zaťažujú ich nánosy neprirodzenej „chémie“, dochádza k podráždeniu pokožky, vznikajú ekzémy, tvoria sa šupiny a koža svrbí.

 

TIP:

Značka prírodnej švédskej kozmetiky Oriflame sa od svojho vzniku zasadzuje za zodpovedný prístup k prírode. Preto v jej ponuke možno nájsť rady biologicky rozložiteľnej kozmetiky, výnimkou nie sú ani šampóny bez obsahu silikónov. S bohatou zmesou prírodných ingrediencií si z radu Love Nature určite vyberiete šampón vhodný na suché, mastné, normálne či farbené vlasy, resp. šampón proti lupinám. Namiesto ilúzie poskytujú tieto produkty vlasom a vlasovej pokožke skutočné zdravie a krásu, a to vďaka takým zložkám ako je čajovníkový olej, bodliak, pšenica, kokosový olej, žihľava, citrón, avokádový olej, harmanček, olej z ľanových semien či šípky. Viac informácií hľadajte na www.oriflame.sk.

H&B