Trvalá udržateľnosť sa pre mnohých stáva jedným z hlavných kritérií pri výbere produktov bežnej dennej spotreby a nákupoch kozmetiky, oblečenia alebo vybavenia do domácnosti.

Výroba v súlade so životným prostredím, ochrana prírodných zdrojov, podpora prirodzeného ekosystému a biodiverzity, znižovanie skleníkového efektu a emisií CO2, ale aj zníženie objemu plastov a odpadu sú kroky, ktoré môžu smerom k trvalej udržateľnosti urobiť výrobcovia.   

Ponúkame niekoľko tipov od spoločnosti Tento čo možno v každej domácnosti zmeniť, aby sme boli šetrnejší k životnému prostrediu.

Malý krok pre domácnosť, veľký pre životné prostredie

  1. Menej nie je vždy viac. Vyberajte si produkty, ktoré na prvý pokus splnia svoj účel. Ak sa rozhodujete napríklad medzi trojvrstvovým a dvojvrstvovým papierovým produktom, viacvrstvový ho určite splní efektívnejšie, s lepšou absorpciou a paradoxne menšou spotrebou.
  2. Používajte produkty, ktoré sú vyrobené ohľaduplne k prírode. Papierové utierky sú nevyhnutný pomocník v každodennom živote. Ide o produkty bezpečné a hygienické nielen pri kontakte s pokožkou, ale aj s jedlom v kuchyni. Vyberajte preto šetrné k životnému prostrediu, vyrobené s rešpektom k lesu nielen ako k zdroju dreva, ale hlavne ako k pľúcam planéty. Za každý využitý strom Tento zasadí štyri nové.
  3. Kupujte kvalitné alternatívne prírodné produkty, myslíte tým nielen na svoje telo, ale aj životné prostredie. Nahraďte klasickú špongiu prírodnou lufou. Tá prirodzene a jemne zbavuje pokožku odumretých buniek, prekrvuje ju a pôsobí ako prevencia proti celulitíde. Vďaka rastlinnému pôvodu sa jednoducho rozloží a nezanecháva na planéte stopu.
  4. Minimalizujte alebo nahraďte produkty, ktoré vytvárajú najviac každodenného odpadu. Denne končia tony kozmetických tampónov v odpade. Vyskúšajte látkové kozmetické tampóny zo stopercentnej bavlny, ktoré možno vyprať a použiť nespočetnekrát.
  5. Používajte produkty, ktoré sa môžu stať súčasťou vášho udržateľného životného štýlu. Značka Tento pri všetkých produktoch dbá o kombináciu udržateľnej výroby, vysokej kvality výrobkov a zároveň jemnosti materiálu. Toaletný papier je pre každodenný život neodmysliteľný, no často si ani neuvedomujeme, koľko ho spotrebujeme. Rovnako papierové vreckovky alebo servítky. Je dôležité si aj pri zdanlivo obyčajných produktoch vybrať značku, ktorá dodržiava princípy trvalej udržateľnosti.
  6. Začnite zbierať použitý kuchynský olej. Ak máte vo zvyku vytrieť panvicu po vyprážaní papierovou utierkou a potom ju vyhodiť, odložte si ju na niečo iné. Použitý olej môžete zbierať a nosiť do zberných nádob, ktoré nájdete pri niektorých typoch čerpacích staníc alebo v blízkosti maloobchodných predajní. Postupne ich zavádzajú do všetkých miest a obcí na Slovensku.
  7. Nahraďte chemické čistiace prostriedky prírodnými. Nakupujte také, ktorých obaly sú vyrobené ohľaduplne k prírode a ľahko recyklovateľné. Prípadne ich hneď vymeňte za prírodné, ktoré sú vyrábané šetrnejšie k prírode.

Obnoviteľný materiál z lesa a udržateľnosť v každom kroku výroby

Papier v produktoch značky sa vyrába z dreva pochádzajúceho z trvalo udržateľných lesov. Taký typ lesného hospodárstva zaručuje, že prevažuje výsadba stromov nad ich využívaním. Pri výrobe papierových produktov zaobchádzajú s takto získanými surovinami šetrne a ohľaduplne. Takmer 90 % dreva je certifikovaného a celková produkcia pochádza z trvalo udržateľných zdrojov.

Udržateľnosť sa premieta aj do výroby. Dôraz sa kladie na efektívnu prácu so zdrojmi aj energiou a logistické riešenie ukladania produktov na palety. Nemenej dôležitá je aj preprava a vzdialenosť, ktorú produkty Tento prejdú na ceste k spotrebiteľovi, čím sa znižujú emisie CO2.

Menej plastov v obaloch je pre Tento rovnako dôležitá úloha. V posledných dvoch rokoch znížili ich obsah vo fóliách o 17 %. Napríklad z boxov kozmetických utierok odstránili plast a  teraz sú 100 % papierové. Do roku 2030 plánujú ponúkať výrobky v obaloch úplne bez plastov.

Tip pre vás:

Trojvrstvový toaletný papier Tento Classic je teraz jemnejší, pevnejší a vyrobený z dreva pochádzajúceho z udržateľne obhospodarovaných lesov. Je držiteľom certifikátov PEFC  a vďaka tomu, že je vyrobený na Slovensku, znižuje množstvo uhlíkových emisií potrebných na jeho prepravu. Variant Classic je vhodný pre tých, čo uprednostňujú čisto biely papier bez akejkoľvek vône. Nájdete ho v balení  osem alebo šestnásť roliek.

Orientačná cena balenia po 8 roliek: 2.39 €

Orientačná maloobchodná cena balenia po 8 roliek: 3.99 €

Viac informácií nájdete na oficiálnej stránke Tento.

H&B