Viacfarebné, kvietkované, so slovenským znakom, s vtipnými nápismi ako i modernými ikonami – pri bavlnených produktoch je možnosť vybrať si z rôznych farieb, typov i tvarov…

Rúško sa stalo módnym doplnkom, ktorým štýlovo dotvoríme outfit. Získavame všake aj plnohodnotný komfort? „Jednorazové ochranné rúško vďaka vysokej priepustnosti dáva pocit ľahkého dýchania a dlhodobého pohodlného nosenia. Strih je prispôsobený profilu tváre, ktorú dokonale obopneme možnosťou tvarovania v okolí nosa. Ihneď ako nám rúško vďaka prispôsobivému plechovému pásiku správne priľne v okolí nosa, získame nielen vyšší komfort, ale i lepší stupeň ochrany,“ vymenúva prednosti jednorazového rúška farmaceutka z lekárne Dr.Max Mgr. Jana Varsová. Vydychovaný vzduch pri nasadení jednorazového rúška neprechádza voľným priestorom medzi nosom a rúškom, ale správne – priamo cez rúško. „Teplo produkované dychom tak komfortne prechádza rúškom a nezdržiava sa zbytočne v priestore rúška,“ dopĺňa Varsová.

SPRÁVNA VOĽBA JE NAJDÔLEŽITEJŠIA

Ochráňme sa lepšie a využime možnosť vybrať si. Trojitá vrstva materiálu použitá pri zdravotníckych rúškach zachytí množstvo malých častíc a chráni nositeľa i impregnáciou vonkajšej časti. Počas nosenia sú namáhané značne aj naše uši. Gumičky na upevnenie rúšok sa trú okolo uší, vytvárajú neustály tlak počas nosenia a mnohokrát je neželaným následkom i krvácajúca či ťažko sa hojaca rana. „Pri výrobe jednorazových rúšok sa vychádza prioritne z potrieb každodenného používania v zdravotníckych zariadeniach, kde počas celodenného výkonu práce musia byť rúška plne komfortné. Sú na nich preto jemnejšie gumičky s menším rizikom dráždenia pokožky,“ vysvetľuje odborníčka z lekárne Dr.Max.

RÚŠKO A ŽIADNA ROSA NA OKULIAROCH – AKO NA TO?

Mame pevnú vôľu – nosíme rúško v práci, na nákupe i počas cestovania domov. Uvedomujeme si, že toto opatrenie má veľký význam a chceme tak ochrániť  najbližších aj neznámeho okoloidúceho. Čo ale s dioptrickými či slnečnými okuliarmi? Obťažujú vás zahmlené sklá a neoblomná potreba ochranu na tvári naprávať? „Pri správnom nasadení jednorazového rúška s možnosťou upevnenia na nose sa  okuliare rosiť prestanú. Teplý vydychovaný vzduch sa totiž nebude kumulovať práve v priestore pod okuliarmi, ale bude vydychovaný vodorovne,“ opisuje farmaceutka.

CHRÁŇME SA NA MAXIMUM

Každé bavlnené rúško, či už kúpené alebo s láskou vyrobené doma, je potrebné po každom použití správne dezinfikovať. Jeho hygienickú čistotu a správnu funkčnosť zabezpečíme vypraním v antivírusovom prostriedku alebo vyvarením a následným dôsledným prežehlením. Každým vypraním sa však znižuje účinnosť tohto ochranného prostriedku v dôsledku opotrebovania materiálu. „Kontakt s prípadnými choroboplodnými zárodkami obmedzme na minimum. V tomto pomôžu jednorazové rúška, ktoré meníme pravidelne podľa potreby. Po použití ich vyhodíme priamo do koša určeného špeciálne pre takto kontaminované ochranné prostriedky – je to akákoľvek uzavretá nádoba. Vyhneme sa tak ďalšiemu manipulovaniu s kontaminovaným materiálom,“ radí Mgr. Jana Varsová z lekárne Dr.Max.

H&B