Deťom sa začalo ďalšie školské dobrodružstvo. Aj keď sa po dlhej domácej výuke väčšina z nich do školy tešila, môže byť všetko inak.  

Deti si zvykli na voľnejší režim, viac sa zafixovali na rodičov a návrat do školských lavíc nemusia vítať práve s radosťou. Čo teda ako rodičia môžete urobiť, predovšetkým pre mladšie deti, aby ste im prechod k učeniu uľahčili?

Podporujte psychickú pohodu

Sú deti, ktoré sa do školy naozaj tešia, ale iné môžu mať z návratu do lavíc aj strach, hlavne teraz v čase najrôznejších opatrení. Dôsledkom vlečúcej sa dištančnej výučby je tiež znížená motivácia a nesústredenosť. Je teda veľmi dôležité s deťmi hovoriť, nech vedia, že tu ste pre ne a ste im oporou. Preberajte spolu pozitívne aj nepríjemné pocity, vysvetľujte opatrenia a snažte sa byť sami v pohode, pretože u vás začína aj vyrovnanosť vašich ratolestí.  „Napojenie na matku nekončí pôrodom. Väzba dieťa – rodič trvá v určitej miere celý život. V detstve býva veľmi intenzívna, preto emočné prejavy detí môžu byť odrazom emócie rodičov. Ak teda rodičia majú z nástupu detí do školy strach alebo cítia úzkosť, je veľká pravdepodobnosť, že to dieťa vycíti,“ hovorí psychologička a koučka Kamila Velková.

Učte deti hrou

Predovšetkým menšie deti sa s učením lepšie zžijú, ak ho pojmete hravo. Čítanie, skladanie slov, počítanie či rozpoznávanie tvarov môžete trénovať hrou. „Niektorí rodičia sa po dlhom čase stávajú opäť  „taxikármi“. Mnohé deti trávi v aute mnoho času a ten možno využiť na hravú výuku alebo na rozprávaniu sa a nadviazanie hlbšieho vzťahu s dieťaťom,“odporúča psychologička Velková.

Postupne im vneste do života poriadok

Vstávanie, najväčší strašiak detí aj dospelých. Vybavte nočný stolík vášho dieťaťa novým super budíkom, s ktorým sa mu bude vstávať o niečo lepšie. Dôležitá je aj postupná príprava na pravidelný školský rytmus. Začnite skracovaním času, kedy musia ísť spať, a pokračujte napríklad tým, že spolu budete plánovať čas. Môžete si vytvoriť rozvrh, v ktorom dieťa uvidí, aké aktivity má naplánované – spoločný výlet, hranie sa, návšteva kamaráta či babičky apod. „Kvalitný spánok je úplne zásadný. Pre deti ešte viac ako pre dospelých. Pravidelná večierka a večerná „rutina“ pomáha lepšiemu spánku, a teda aj ľahšiemu vstávaniu. U starších detí, ktoré trávia pred spaním čas s mobilným telefónom, odporúčam telefón vypnúť a dať do inej miestnosti minimálne dve hodiny pred spaním. Sú výskumy, ktoré preukazujú, že „modré“ svetlo z mobilov a televízie (pohyb fotónov) aktivuje vyplavovanie kortizolu, tzv. stresového hormónu, ktorý akoby telu hovoril, že teraz nemôže ísť spať,“ hovorí Velková.

Kráľovstvo pre prácu a odpočinok

Podľa prieskumu Salfordskej univerzity vo Veľkej Británii platí, že čím lepšie je navrhnutá učebňa, tým lepšie známky deti majú. Vzhľad triedy síce príliš neovplyvníme, ale v prípade detskej izby to je iné a na deti nemá jej usporiadanie o nič menší vplyv. Izbička má byť miestom odpočinku, hrania aj štúdia, preto je nutné ju potrebám dieťaťa prispôsobiť. „Ak sa niekde cítime dobre, trávime tam viac času. Dovoľme teda deťom, aby  pomohli spoluzariadiť svoje kráľovstvo – opýtajte sa ich, akú vec by si do izbičky priali,“ potvrdzuje Velková. Vyberte spolu farbu izby, nábytok i dekorácie. Veselé rolety izbu prežiaria, nová posteľná bielizeň s obľúbenými hrdinami zlepší spánok aj náladu. Dbajte však, aby boli priestory na odpočinok a prácu oddelené a dieťa nebolo pri štúdiu rozptyľované napríklad televíziou a telefónom.

Odmeňujte za snahu, nielen za výsledok

Vedeli ste, že čím ďalej tým viac psychológov sa zhoduje v tom, že motivovať dieťa odmenou za výsledok je kontraproduktívne? „Ak dieťa robí maximum a výsledok sa mu nedarí dosiahnuť, pripadá si, že zlyhalo a odnáša si tým do života skúsenosť, že nech už sa snaží akokoľvek, aj tak neuspeje. Prečo by sa teda malo snažiť, keď je to zbytočné? Omnoho účinnejšie je sústredenie sa na proces a odmeňovanie snahy samotnej, bez ohľadu či bol výsledok dosiahnutý alebo nie. Podporíte tak u detí zameranie sa na prítomnosť,“ hovorí psychologička Velková.

GT