Nezabudnite na poistenie do hôr

Mnohí plánujú stráviť leto doma, na Slovensku, a tak na turistických chodníkoch a obľúbených pamiatkach očakávajú zvýšený nápor. Ani pri cestách po Slovensku sa však nevyhneme nástrahám v podobe nehôd či úrazov, najmä pri športe a turistike, a tak je ne mieste poistiť sa.

Vlani záchranári Horskej záchrannej služby (HZS) zasahovali v našich horách až  2 886-krát, z toho v 913 prípadoch išlo o pomoc turistom, horolezcom i cyklistom na turistických trasách a chodníkoch. Podľa Zákona o Horskej záchrannej službe si od roku 2006 každá osoba musí uhradiť náklady spojené s jej záchranou alebo pátraním v horskej oblasti. Výnimka platí len pre neplnoleté osoby. „Náklady na vyhľadávanie a vyslobodzovanie osôb v tiesni, poskytnutie prvej pomoci, prepravu k najbližšej sanitke či transport do zdravotníckeho zariadenia vrtuľníkom sa podľa rozsahu a dĺžky pátracej akcie pohybujú v stovkách až tisíckach eur,“ upozorňuje  hovorkyňa Allianz – Slovenskej poisťovne Lucia Muthová. Cena poistenia do hôr je tejto poisťovni len 70 eurocentov na deň. Milovníkom turistiky, ktorí do hôr vyrážajú pravidelne, sa oplatí uzatvoriť celoročné cestovné poistenie za 17 eur, v prípade rizikových športov a činností je to 40 eur ročne. Poistenie do hôr platí vo všetkých horských oblastiach na Slovensku, kde HZS vykonáva svoju činnosť.

Celkovo nahlásili klienti Allianz – Slovenskej poisťovne vlani  28 škôd z poistenia do hôr. „Počas turistiky v lokalite Demänovské sedlo mal klient podozrenie na infarkt a potreboval akútne ošetrenie. Náklady za vyslanie záchranárov na terénnom vozidle a ošetrenie dosiahli takmer 1 200 eur. Riešili sme aj záchranu klienta, ktorý utrpel úraz nohy v lokalite Plesnivec, iný  potreboval záchranu v Malej Fatre po tom, ako dostal kŕče a bol vyčerpaný, ďalší  udával bolesť predkolenia a vyčerpanosť v lokalite Čierťaž,“ bilancuje hovorkyňa.

Poistenie do hôr si môžete dojednať online na https://online.allianzsp.sk/poistenie-do-hor/.

H&B