Od začiatku roka vyše tretinu škôd na majetkoch spôsobili povodne a záplavy. Ľudia sa viac boja o majetok – prehodnocujú poistenie a aktualizujú poistné sumy. Treba byť opatrní.

Silné nárazové búrky a následné záplavy na strednom Slovensku, tornádo na východnom Slovensku, ale aj víchrice a krupobitia vo viacerých častiach Slovenska zničili tohto roku mnohé domovy. Od začiatku roka 2021 do polovice augusta eviduje najväčšia poisťovňa na trhu už 5 780 poistných udalostí na majetku, spôsobených prírodou za viac ako 5 miliónov eur. Takmer 90 % z nich sú škody na majetku privátnych klientov.

 

Najviac škôd spôsobili povodne a záplavy. „Klienti nahlásili od začiatku roka  už dvetisíc škôd na majetku spôsobených povodňami a záplavami, čo je viac ako tretina škôd spôsobených živlami. Účet za ne presiahol 1,2 milióny eur. Za nimi nasledovali víchrice, ktoré boli tento rok mimoriadne silné a poškodili majetok 1 265 klientov. Výška nákladov za škody po víchriciach dosiahla takmer 1,2 milióna eur,“ približuje riaditeľ odboru likvidácie poistných udalostí Allianz Milan Rajec. Tretí najškodovejší živel boli atmosférické zrážky, ktoré spôsobili 1064 škôd.

Z pohľadu výšky nákladov je jednoznačne najškodovejším prírodným živlom krupobitie. „Pri krupobití ide často o škody veľkého rozsahu, či už na úrode, priemyselnom, ale aj súkromnom majetku, ktoré sa nezriedka pohybujú v státisícoch eur. Od začiatku roka evidujeme 375 poistných udalostí spôsobených ľadovcom za takmer 1,9 milióna eur,“upresňuje M. Rajec. Veľké škody napáchal ľadovec najmä v Košickom kraji, kde spôsobil škodu na úrode slnečníc za viac ako 111-tisíc eur, v inom prípade poškodil vystavené vozidlá autosalónu za 150-tisíc eur. Ďalšou veľkou škodou boli povodňou zaplavené obilné silá v okrese Rimavská Sobota, kde škoda dosiahla 160-tisíc eur. 

Medzi najväčšie poistné udalosti privátnych klientov patria jednoznačne poškodenia rodinných domov povodňami, ale aj krupobitím. „Klientovi v Pezinku silný dážď podmyl betónové základy chaty, spôsobil praskliny múrov a zvlnenie drevenej podlahy altánku. Škoda presiahla 26-tisíc eur. Evidujeme tiež viaceré rozsiahle škody z májových záplav v Rudne nad Hronom, kde sa pretrhla hrádza a vyliaty potok zaplavil časť obce. Istý klient nahlásil poškodenie domu, keď príval vody vyrazil vstupné dvere a zaplavil prízemie až do výšky 70 cm. Škodu sme vyčíslili na takmer 19-tisíc eur. V inom prípade krupobitie poškodilo strechu terasy rodinného domu a spôsobilo škodu za 20-tisíc eur,“ vymenúva M. Rajec.

KLIENTI PREHODNOCUJÚ POISTKY

Časté rozsiahle škody spôsobené prírodnými živlami spôsobili väčší záujem ľudí o poistnú ochranu majetku. „Už pár dní po júnovom tornáde na Morave a viacerých povodniach na Slovensku, ale i v okolitých krajinách, sme na webe, v časti poistenia majetku, zaznamenali až trojnásobný počet návštev oproti priemeru. Návštevnosť on-line poistenia majetku sa zvýšila o približne 25 %. Tento trend sa odráža aj v počte uzatvorených poistných zmlúv. Klienti sa zaujímajú o uzatvorenie poistenia, ale aj o zvýšenie poistnej sumy, ktorá už nezodpovedá súčasnej hodnote majetku,“ dopĺňa hovorkyňa Allianz Lucia Strnad Muthová.

Viac informácií o poistení majetku nájdete tu.

GORDONS