Novorodenecké lôžka MINI s výhrevnou podložkou zabezpečujú intenzívnu, resuscitačnú a vysokošpecializovanú neonatologickú starostlivosť o predčasne narodených a kriticky chorých novorodencov.

Minulý rok na jeseň pripravilo OZ malíček v spolupráci s darcovským portálom Ľudia ľuďom a šiestimi slovenskými najpočúvanejšími rádiami užasnú zbierku s názvom Najkrajší hlas, ktorej cieľom bolo vyzbierať 70 000 eur na nákup špeciálnych výhrevných postieľok. Oddeleniam v Prešove, Košiciach, Banskej Bystrici, Martine, Nových  Zámkoch a Bratislave postupne odovzdávali špeciálne postieľky v celkovej hodnote 69 tisíc eur. Postieľky podporujú udržiavanie telesnej teploty u predčasne narodených a rizikových novorodencov. Vďaka tomu dieťatko nespotrebuje toľko energie na zabezpečenie vlastnej termoregulácie, čím je možný skorší prechod dieťaťa z inkubátora k mame.

Pre dieťatko je v tomto období mimoriadne dôležitá prítomnosť matky, ktorej hlas mu dodáva pocit istoty a bezpečia, cez zvuk inkubátora ho však nemôže plnohodnotne vnímať. Rovnako sú obmedzené aj starostlivé dotyky, či mamine nežné pohľady. „Postieľky s vyhrievaným matracom jednoznačne skrátia najmenším nezrelým deťom s váhou od štyristo do tisíc gramov pobyt v inkubátore až o niekoľko týždňov. Ľahko nezrelé deti sa pobytu v inkubátore, vďaka vyhrievaným matracom s automaticky regulovanou teplotou, dokonca často vyhnú a umožnia im kontakt s matkou už od prvých chvíľ,“ povedala k významu postieľok štatutárna zástupkyňa OZ malíček Ľubka Kaiserová. 

Cieľom OZ malíček je pomáhať po predčasnom pôrode vytvárať na oddeleniach podmienky pre čo najväčšiu prítomnosť rodičov s ich deťmi. Projekt realizovali v spolupráci s portálom Ľudia ľuďom a nadáciou Rádio funguje. 

Centenario