Ceny zemného plynu a elektriny v Európe atakovali maximá a vzhľadom na geopolitickú situáciu vo svete nemožno očakávať, že v blízkej dobe si vykurovanie domácností zabezpečíme za priaznivejších podmienok.

Skôr, ako sa pustíte do hľadania alternatívnych zdrojov či zateplenia za tisíce eur, vyskúšajte menšie zmeny, vďaka ktorým rýchlo a významne ušetríte už dnes. S nastavením teploty v domácnostiach si až doteraz vzhľadom na cenovo dostupné energie nikto príliš hlavu nelámal. Mnohí cudzinci si všímali, že naše domácnosti sú prekúrené. Udržiavať vyššiu teplotu v byte počas zimných mesiacov však vyjde pri súčasných cenách veľmi draho, a tak nezostáva iné, ako rýchlo otočiť termostatom doľava a trocha viac sa obliecť. „Aby sa spotreba odrazila vo výške platieb za energie, môžeme začať práve od vykurovania a znížiť teplotu v domácnosti,“ uviedla riaditeľka spotrebiteľskej organizácie dTest Eduarda Hekšová.

Ak znížite teplotu v byte o jediný stupeň, spotreba energie klesne až o 6 percent. Za dostatočnú teplotu sa pritom považuje 20 stupňov Celzia v obývačke a 17 stupňov v spálni. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v odporúčaniach na minimálnu teplotu v obývačke hovorí o 18 stupňoch. Napríklad obyvatelia Veľkej Británie a Japonska majú tepelný komfort v domácnostiach ešte o niečo nižší.

Okrem zníženia teploty v miestnostiach, kde sa obvykle nezdržiavate, môžete plytvaniu predísť aj správnym vetraním. „Efektívnejšie, ako mať dlhší čas otvorené okno na tzv. vetračku, je vypnúť radiátory a krátko, no intenzívne vyvetrať. Miestnosti však nie dobré ochladzovať príliš, pretože opätovné vyhrievanie vyžaduje oveľa viac energie,“ vysvetľuje Hekšová.

Radiátory by nemali byť zakryté nábytkom, záclonami alebo závesmi. Medzi stenu a radiátor sa oplatí umiestniť špeciálnu fóliu, ktorá teplo odráža späť do miestnosti namiesto toho, aby energia unikala von.

Jednoduché a úsporné opatrenia môžete zaviesť aj v kuchyni. Pri varení napríklad stačí používať pokrievku, čím výrazne skrátite čas varenia a ušetríte až 50 percent energie. Veľkým stratám zabránite aj používaním správnej veľkosti platničky a pri varení sa tiež oplatí o niečo viac plánovať. Prečo neupiecť naraz viac jedla, keď teplovzdušná rúra rozvádza teplo rovnomerne po celej rúre? Veľa energie sa ušetrí aj tým, že krátko pred koncom necháte jedlo tzv. dôjsť, a to už vo vypnutej chladnúcej rúre či na platni.

Najviac elektrickej energie v domácnosti spotrebuje chladnička. Až 20 percent z celkovej spotreby elektriny. Preto sa oplatí skontrolovať, či nie je v blízkosti zdrojov tepla a či má jej zadná časť dostatočný odstup od steny. Výrobcovia odporúčajú ponechať medzeru 5 až 10 centimetrov. Ďalším tipom je zmena v nastavení teploty chladenia, ktorú v dlhšom časovom horizonte zbadáte aj v peňaženke. V chladiacej časti nie je potrebná teplota nižšia ako 5 stupňov Celzia, v mraziacej stačí nastaviť hodnotu na mínus 18 stupňov.

GORDONS