následky trombózy môžu byť fatálne.

Francúzi vravia, že za všetkým treba hľadať ženu. V prípade problémov ako sú srdcový infarkt, cievna mozgová príhoda či pľúcna embólia a ďalšie tiež treba hľadať v „ženskom rode“ – všetky ich totiž spája trombóza.

Dĺžka ciev, tepien, žíl a vlásočníc činí v ľudskom tele asi 100 až 150-tisíc kilometrov. Ak by sme si ich predstavili ako diaľnice, cesty I., II. a III. triedy či poľné cesty, srdce a pľúca ako náš domov, kam sa každý deň vraciame a našu krv ako premávku, ktorá môže byť hustejšia i priechodnejšia, šanca, že sa niekde stane „nehoda“, je pomerne vysoká. Keď sa „upchá“ cesta, v tom lepšom prípade nás to zdrží, horšie však už je, ak sme sami účastníkmi nehody.

Cesta do práce

Nášmu srdcu trvá približne minútu, kým okysličí všetku krv. Táto sa potom musí „prepracovať“ ku všetkým orgánom a tkanivám. Ak sa na ceste „do práce“ vytvorí trombóza, vzniká nedokrvenie tkaniva alebo orgánu. Nuž a ak ide o srdcovú tepnu, infarkt je na svete, v prípade mozgovej tepny zase cievna mozgová príhoda…

Cesta domov

Na spiatočnej ceste môže krvná zrazenina zablokovať žilu, ktorá odvádza odkysličenú krv z tkanív naspäť do srdca a pľúc a dôjde k žilovej trombóze. Nebezpečná je tým, že sa môže uvoľniť, „vycestovať“ a odplávať v smere prúdenia krvi do pľúc, kde spôsobí pľúcnu embóliu, často ohrozujúcu život.

Pri žilovej trombóze je to teda podobné, ako keď na cestách nepremávajú vozidlá plynule a vznikajú zápchy. Krv neprúdi tak, ako by mala, stagnuje a v určitom mieste sa vyzráža. Lekári poznajú tri predpoklady pre vznik žilovej trombózy – zmenu v zložení krvi (napr. vplyvom ochorenia, častokrát onkologického), zmenu kvality cievnej steny (poškodenie jej výstelky, narušenie jej nezmáčavého povrchu) a spomalenie prúdenia krvi v žile (t. j. stagnácia prietoku krvi).

Najčastejšie mýty o trombóze

Ženy sú ohrozené viac ako muži – mýtus

Žilová trombóza sa veľmi často spája s užívaním hormonálnej antikoncepcie a tehotenstvom. Hormonálna antikoncepcia môže spôsobovať sklon k zvýšenému zrážaniu krvi, štatisticky sú však napriek tomu viac ohrození muži.

Riziko vzniku trombózy je rovnaké v každom ročnom období – mýtus

Riziko vzniku trombózy je vyššie v letných mesiacoch, keď sa prirodzene vyskytujú viaceré faktory podporujúce jej vznik – nedostatočný príjem tekutín a dehydratácia (ktorej sprievodným javom je zvýšená hustota krvi) a dlhé cestovanie na dovolenku.

Nadváha a obezita súvisia so vznikom trombózy – fakt

Nadváha vytvára nadmerný tlak na žilový systém dolných končatín a môže prispieť ku vzniku trombózy.

Športovci sú mimo ohrozenia – mýtus

Hoci nedostatok pohybu je jedným z rizikových faktorov, ani športovcom sa trombóza nevyhýba. Jej vzniku „nahráva“ napríklad kombinácia dlhodobej náročnej fyzickej námahy a dehydratácie.

Fajčenie zvyšuje riziko trombózy –fakt

Fajčenie poškodzuje zdravie, to je neodškriepiteľný fakt. Podieľa sa na vzniku onkologických ochorení, má negatívny vplyv na plod vyvíjajúci sa v maternici počas tehotenstva, urýchľuje starnutie kože a ovplyvňuje aj srdcovo-cievny systém.

„Žilová trombóza je ochorenie, ktoré nikoho „nediskriminuje“ a vybrať si môže každého z nás. Dôležité je vedieť, kedy môžeme byť ohrození a hovoriť o tom s lekárom. Všeobecne sa za vysoké riziko považuje dlhodobý pobyt v nemocnici, keď je človek pripútaný na lôžko, podstúpil chirurgický zákrok, operáciu bedrového kĺbu či kolena, má onkologické ochorenie a nutná je  chemoterapia, prípadne dochádza k srdcovému zlyhávaniu,“hovorí doc.MUDr. Juraj Maďarič,PhD., MPH.z Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb v Bratislave. „Rizikom sú však aj dlhé lety alebo dlhá cesta automobilom, ktoré sa spájajú s nedostatkom pohybu, ďalej ak sa trombóza objavuje u príbuzných, ale aj užívanie medikamentov na báze estrogénu, takisto obezita, tehotenstvo a fajčenie.“ 

MUDr. Juraj Maďarič

Prevencia žilovej trombózy  – k tomuto idu obrazky Zagara, malo by to byt asi na ¼, obrazky mozes pouzij aj k ostatnemu textu ak sa ti nieco hodi.

Ak sa chystáte do nemocnice na chirurgický zákrok, najdostupnejšia prevenciou sú antitrombotické pančuchy.

Nie všetky zdravotnícke zariadenia dostatočne chránia pacientov, tak si ich radšej obstarajte sami.

Zakaždým, keď dlho sedíte bez toho, aby ste pohybovali nohami, zvyšuje sa riziko cestovnej trombózy – či už cestujete lietadlom, autom alebo vlakom. Opuchy a bolestivé nohy sú prvé možné príznaky.

Najlacnejšou a veľmi účinnou prevenciou sú cestovné kompresívne pančuchy, ktoré jemným tlakom podporujú optimálny krvný obeh. Klinické vedecké štúdie dokazujú, že ich nosenie počas dlhších ciest zabraňuje opuchu nôh a znižuje riziko trombózy. Hlboká žilová trombóza môže počas cestovania postihnúť každého bez ohľadu na vek, hmotnosť alebo životný štýl. V niektorých závažnejších prípadoch môžu krvné zrazeniny migrovať do pľúc, čo vedie k pľúcnej embólii. No a vtedy ide už o život.

Kvalitné antitrombotické i cestovné kompresívne pančuchy nájdete na

www.sigvaris.sk

H&B