„Dajte pozor na chyby, ktoré vás môžu stáť život!“    

Martin Ďurinda, líder skupiny Tublatanka, je vyštudovaný doktor farmácie. V týchto neľahkých časoch mu záleží na zdraví ľudí, a preto vypracoval zásady používania rúšok. Ďurinda vraví: „chráňte sa rúškami a respirátormi, pri manipulácii s nimi však dajte pozor na chyby, ktoré vás môžu stáť život!“    

Nosenie rúšok a respirátorov cez ústa a nos  v období šírenia infekcie koronavírusu COVID-19  je bezpodmienečne nutné na zabránenie ďalšieho prenosu infekcie z človeka na človeka. Nakazený človek už na začiatku infekcie, o ktorej ani nemusí vedieť, vydychuje veľké množstvo patogénu. Samotné rúška nás pred možným vdýchnutím vírusu ochránia málo, pretože póry rúška sú mnohonásobne väčšie ako  vírus, no môžu počet vírusov redukovať. Rúška sú určené na zabránenie a zmenšenie možnosti rozširovania infekcie už nakazeného človeka (podľa klasifikácie WHO – človeka s respiračnými ťažkosťami), aby infekciu čo najmenej prenášal na ďalších. Zatiaľ čo respirátory, hlavne tie s úrovňou ochrany FFP3 a vyššej triedy, majú dobrú účinnosť v zmysle ochrany pred možnosťou vdýchnutia koronavírusu do dýchacej sústavy človeka. V sumáre teda ide o dve rôzne úrovne ochrany – zatiaľ, čo rúško má brániť prenosu infekcie z nakazeného jedinca na zdravého jedinca, respirátor slúži zdravému jedincovi k zabráneniu možnosti vniku patogénu do dýchacích ciest a ústnej dutiny.

Rúška aj respirátory sú na Slovensku vypredané, no predsa sa dajú na internete v niektorých e-shopoch nájsť a objednať, ale za oveľa vyššiu cenu ako je ich pôvodná. Používať rúška a respirátory, žiaľ, nie je jediné, čo je v tejto situácii potrebné urobiť. Dôležitý je spôsob manipulácie s nimi a zásady, ktoré je nutné pre ich bezpečné a plnofunkčné využitie dodržiavať tak, aby nedošlo pri nedôslednej manipulácii s nimi k zavlečeniu patogénnych vírusov na sliznice.

Ako na to?

Rúško alebo respirátor nasadíme na ústa a nos, poriadne upevníme a viac sa už nedotýkame rukou ich vonkajšej časti.

Keď používame rúško a respirátor na ochranu v  priestore možnej infekčnej nákazy, v žiadnom prípade sa nedotýkajme rukami ani rukavicami prednej strany tohto ochranného prostriedku. Ak by tam boli zachytené častice vírusu tak by sme sa ľahko mohli infikovať nepozorným dotykom tvárovej oblasti v okolí úst a nosa alebo trením očí.

Nechytáme a nedotýkame sa ani ďalších častí oblečenia, ktoré by mohli byť tiež infikované.

Rúško ani respirátor nedávajte z tváre „dole a hore“, ako to často vídame u ľudí, ktorí majú ochranný prostriedok na ústach a nose a potom si ho dajú pod bradu, aby sa im lepšie rozprávalo, zafajčili si alebo len tak voľne dýchali. Hrozí riziko, že vírus z ochrany pod bradou si  zavlečú alebo priamo vdýchnu do pľúc!

Patogén sa tiež môže miernym prievanom preniesť z ochranného prostriedku pod bradou rovno do dýchacích ciest.

Mnohí ľudia chytia rúška alebo respirátory holými rukami za jeho vonkajšiu časť a znovu si ich nasadia. Hrozí, že si kontaminujú ruky od vonkajšej časti ochranného prostriedku a infekciu zavlečú priamo do úst a nosa.

Rúško a respirátor pod bradou sa dotýka povrchu pokožky krku, ktorá môže byť kontaminovaná vírusom a pri spätnom nasadení si vírus priamo vnútornou časťou rúška alebo respirátora zavlečú do úst a nosa.

Pri manipulácii s respirátorom aj rúškom treba dávať veľký pozor, aby  človek neurobil potencionálne fatálnu chybu a nenakazil sa vírusmi priamo z nich.

Rúško aj respirátor dávame dole z tváre tak, že chytáme upevňovacie popruhy v miernom predklone, aby sme sa nedotkli úst a nosa vonkajšou stranou ktorá môže byť kontaminovaná vírusmi.

Pri časovo  dlhšom používaní rúšok a respirátorov vzniká v okolí úst a nosa na pokožke tváre vlhké prostredie, kde sa ľahko zachytávajú vírusy. Preto je nutné opatrne si umyť tvár v predklone, aby voda nezatiekla do úst a nosa a nasadiť si nové rúško alebo respirátor.

Po skončení používania rúška, pokiaľ nie je jednorazové, to treba zahodiť, by sme ho mali oprať a vyžehliť a respirátor musíme opatrne v rukaviciach vydezinfikovať, ak je na viac použití a  uložiť ho na vopred určené miesto do čistého primerane veľkého obalu.

Nikdy tieto ochranné pomôcky neodkladáme vedľa seba, napríklad na stôl keď sa ideme najesť, lebo by sme sa mohli z nich nakaziť.

Po zložení rúška alebo respirátoru si dôkladne umyjeme viackrát ruky. Pred spánkom by sme sa mali osprchovať a opatrne si umyť vlasy, aby nevtekala voda do úst a nosa. Je možné, že sa tam môžu nachádzať vírusy a v noci pri spánku by sme si pri otáčaní hlavy na vankúši mohli zaniesť do dýchacieho ústrojenstva.

Pri  vstupe do priestoru kde je veľké riziko nákazy koronavírusmi, ako v obchodoch, nemocnici a ďalších rizikových miestach, je vhodné na čo najlepšiu ochranu zdravia popri rúškach a respirátoroch aj chirurgické okuliare, aby sa vírus cez oči nedostal slznými kanálikmi do nosovej dutiny, s ktorou sú prepojené. Tiež je dôležitá pokrývka hlavy, rukavice a mnoho ďalších pomôcok.

Pri takom agresívnom víruse ako je COVID-19 nie je stopercentná záruka ochrany ani pri používaní týchto ochranných prostriedkov, ale mali by sme urobiť maximálne možné opatrenia pre ochranu svojho zdravia a zdravia našich spoluobčanov.

H&B