Akosi si stále nechceme pripustiť, že čas sa nedá zastaviť. Sociálne siete, instagram, televízia nám dennodenne servírujú krásne, mladé tváre, sviežu pokožku, štíhle linky bokov. Len zopár herečiek dokázalo prijať svoje vrásky a usmievajú sa na nás, napriek tomu, že majú 60 + , alebo 70 +. Americká speváčka Madonna prednedávnom vystúpila na odovzdávaní cien Grammy a ako vždy bola neprehliadnuteľná. Tentoraz však preto, že ju takmer nikto nespoznal. Tvár ako maska. Čo sa nám stane, keď preženieme výplne, aby sme zastavili starnutie? Opýtala som sa  MUDr. Kitti Máčadiovej, špecialistky na estetickú dermatológiu – Kliniky YES VISAGE.

Aké neinvazívne zásahy odporúčate a kedy by sme mali začať? Výplne na báze kyseliny hyalurónovej sú v súčasnosti veľmi populárne. Avšak čoraz viac pribúdajú prípady neodbornej aplikácie nelekármi (napr. kozmetičkami, zdravotnými, sestrami), čo je podľa našej legislatívy nelegálne. Žiaľ, niektoré ženy sa uchýlia aj k takejto aplikácii s cieľom ušetriť.

Bohužiaľ, v dnešnej dobe vidíme aplikáciu nadmerného používania vyplní na báze kyseliny hyalurónovej aj v ambulanciách lekárov, najmä sa to týka tých, ktorí estetickú dermatológiu robia okrajovo ( napr. zubári, gynekológovia, atd). Dôležité je uvedomiť si, že zákrok by mal robiť lekár špecializovaný na estetickú medicínu, s estetickým cítením a je jeho povinnosťou vedieť povedať pacientovi, kedy je už dosť. Pri nadmernej aplikácii vyplní totiž tvár vyzerá umelo, opuchnuto a tento jav môže byt aj nezvratný. Keď sa neodborne použije opakovane veľké množstvo výplne, hovoríme o tzv. overfilled syndróme, ktorý neraz vidíme aj u amerických herečiek.  Celkovo je v súčasnosti v estetickej medicíne trendom skutočné skvalitňovanie pleti, nie len umelé vypĺňanie vrások a dopĺňanie prirodzenej straty objemu v strednej časti tvare. Dnes je cieľom stimulovať kolagén v koži, tým zabezpečiť stratenú pevnosť a elasticitu, taktiež biorevitalizacia ktorá pomáha stimulovať bunkový cyklus. Pôsobiť prostredníctvom kmeňových buniek, proste stimulovať procesy, ktoré sa v tele prirodzene deju, ale vekom slabnú.

Tým získavame príjemný a prirodzený efekt. Samozrejme, je skvelé si dopomôcť aj výplňami, botoxom, niťami, ale musí to byt decentné a najmä – nie je dobre stavať antiaging len na týchto technikách. Ideálne je, keď sa žena, resp. muž začne starať o sebe pred 30tkou, pretože prevencia je najjednoduchšia. Samozrejme, nemusí byt neskoro ani okolo 40tky. Na úvod je dobre začínať hydratáciou a biorevitalizáciou, stimulovaním kolagénu, postupne pridať botox na prevenciu mimických vrások a potom siahať po výplňových materiáloch a nitiach. Postup treba voliť jednoznačne individuálne podľa potrieb klienta.

H&B