Novembrová námraza na vozovke a následná zrážka dvoch vozidiel, z ktorých zadné nestačilo dobrzdiť. Podobné poistné udalosti sa v štatistikách Allianz – SP začiatkom zimy objavujú čoraz častejšie.

Ak vinník nemá prezuté pneumatiky, od 15. novembra má problém  pri riešení nehody, ale aj poistnej udalosti. Používanie zimných pneumatík je pre osobné vozidlá povinné v období od 15. novembra do 31. marca, kým sa na vozovke nachádza súvislá vrstva snehu, námraza alebo ľad. Ak na vozidle zimné pneumatiky nie sú vystavuje sa vodič riziku dopravnej nehody a pokute, pričom polície môže zakázať pokračovať v jazde. Náklady spojené s odtiahnutím vozidla si, samozrejme, vodič hradí sám.

Pod 10 stupňov prezujte pneumatiky

A prečo sú správne pneumatiky pri jazde v zimnom období také dôležité? „Zimné pneumatiky odporúčame už pri nižších teplotách, v našich podmienkach je to pri teplotách nižších ako 10 stupňov Celzia, nakoľko zmes, ktorá je použitá v letných pneumatikách stvrdne a pneumatiky sa rýchlo dostávajú do šmyku. Zimné pneumatiky majú členitejší dezén s malými lamelami a vďaka tomu lepšie držia na vozovke pri zníženej teplote a na zasneženom povrchu. Takisto brzdná dráha vozidla na letných pneumatikách je pri nepriaznivom počasí oveľa dlhšia,“vysvetľuje Martin Škultéty z oddelenia likvidácie poistných udalostí motorových vozidiel Allianz – SP.

Ojazdenosť pneumatík skontrolujte 5-centovkou

Okrem správne zvolených pneumatík je dôležité skontrolovať aj hĺbku dezénu pneumatiky. Slovenské zákony povoľujú minimálnu hĺbku dezénu na zimnej pneumatike 3 mm (na letnej 1,6 mm). Ak nemáte po ruke hĺbkomer, na kontrolu drážok zimných pneumatík stačí 5-centová minca. Tá má na zadnej časti vyobrazený najznámejší slovenský vrch, Kriváň. A vrchol Kriváňa na rube mince je vzdialený od okraja mince presne 3 mm. Ak teda vložíte mincu do drážky pneumatiky a vrchol Kriváňa je skrytý v drážke, pneumatika spĺňa zákonom stanovené podmienky na používanie v zime a nemá problém ani s prírodnými zákonmi. Ak však vrchol kopca vidíte, pneumatika je zrelá na prezutie. Odporúčaná hĺbka dezénu zimných pneumatík je pritom 4 mm, a to si viete jednoducho zmerať aj 2-eurovou mincou, keďže strieborný okraj dvojeurovky má presne 4mm.

Nesprávne pneumatiky vám môže zrátať aj poisťovňa

 Neprezuté vozidlo ohrozí aj poistné plnenie. „V prípade vzniku poistnej udalosti je poisťovňa oprávnená primerane znížiť poistné plnenie, ak došlo k poškodeniu alebo zničeniu vozidla z dôvodu, že nebolo udržiavané v riadnom technickom a výrobcom predpísanom stave, napríklad ak malo nesprávne zvolené pneumatiky či ojazdený dezén. V zázname o dopravnej nehode od polície však musí byť uvedené, že príčinou vzniku nehody boli práve nesprávne zvolené pneumatiky, prípadne to preukáže znalecké dokazovanie,“dodáva hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová.

H&B