Ešte pred pár týždňami sme väčšinu času trávili doma, von sme vychádzali len s rúškom na tvári. Dnes sa zdá, že Slovensko prešlo prvou vlnou ťažkej skúšky a preukázalo zodpovednosť, disciplínu, kultúrnosť, solidaritu a empatiu ľudí, ktorí v ňom žijú.

Rozhlas a televízia Slovenska a Slovenské národné divadlo pripravilo s podporou Národnej banky Slovenska výnimočný televízny projekt venovaný všetkým, ktorí nám pomáhajú prežiť náročné pandemické týždne a mesiace – Ďakujeme Slovensko. Záštitu nad podujatím prevzali prezidentka SR Zuzana Čaputová a Ministerstvo kultúry SR. Program odvysiela RTVS na Jednotke v piatok, 26. júna 2020 o 20.30 h.

Začiatkom júna sa v priestoroch historickej budovy Slovenského národného divadla v priebehu troch dní nakrúcali jednotlivé súčasti programu #dakujemeslovensko. Moderátorky a moderátori RTVS ďakovali vybraným skupinám „neviditeľných“ hrdinov v prvej línii. Herečky a herci činohry, členovia opery a orchestra SND sa prihovorili so svojím vnímaním uplynulých dní. „Ďakujeme Slovensko,“ povedali aj hudobníci, športovci a významní predstavitelia Slovenskej republiky.

Bez publika. Pre všetkých.

„Prvý raz v živote bez publika, ale pre všetkých,“ povedal Milan Lasica o projekte, v ktorom viac ako sto významných osobností poďakuje za nás všetkých lekárom, sestričkám, policajtom, vojakom, opatrovateľkám, hasičom, dobrovoľníkom, predavačkám a predavačom, vodičom MHD a ŽSR, šoférom rozvážajúcim tovar, učiteľom, rodičom, novinárom, pracovníkom bánk, lekárnikom, a mnohým ďalším, za ich odvahu, nasadenie, obetavosť a nezištnosť.

Dramaturgiu programu Ďakujeme Slovensko pripravil Martin Valihora spolu s režisérom Antonom Šulíkom, ktorí si v čase karantény často volali a vymieňali si pocity z tejto situácie. „Je potrebné sa poďakovať, patrí sa to. Patrí sa nezabúdať. Všímavosť a empatia by sa mali stať našou výzbrojou. Preto tak činíme a takisto ďakujeme aj tým 120 ľuďom, ktorí do toho s nami nezištne išli,“ povedal A. Šulík. „Sme radi, že sme mohli vytvoriť takýto krásny program. Vážime si, že RTVS, SND a NBS prijali pozvanie do tohto projektu a mohli sme dať dokopy absolútne spektrum toho najlepšieho, čo naša krajina ponúka. Veľká vďaka patrí všetkým účinkujúcim a celému tvorivému tímu, ktorí prijali pozvanie,“ dodal M. Valihora.

Charitatívna zbierka

Súčasťou programu je aj charitatívna zbierka pripravená v koordinácii s aktivitou #KtoPomozeSlovensku. Organizátori sa vo svetle vývoja situácie rozhodli ukončiť získavanie finančných prostriedkov na pomoc zdravotníkom a ľuďom v prvej línii a v týchto dňoch presmerovávajú pomoc k efektívnemu prepájaniu potrieb nielen zdravotníkov, ale aj ostatných zraniteľných skupín, komunít a pomáhajúcich organizácií s tými, ktorí pomôcť môžu a chcú. #KtoPomozeSlovensku viac ako dva mesiace denne pomáhalo zvládnuť koronakrízu a chrániť zdravotníkov a ľudí v prvej línii. „Aj takouto cestou sa chceme úprimne poďakovať celému tímu a všetkým darcom – firmám aj jednotlivcom, ktorí spoločne pomohli Slovensku. Je to dôkaz, že v krízovej situácii si vieme pomôcť, vytvoriť funkčný koncept založený na dôvere, spolupráci a spoločnom záujme,“ hovoria organizátori pomoci.

Všetky nevyčerpané finančné prostriedky vrátane tých, ktoré ešte v najbližších dňoch prídu, sa použijú na nákup germicídnych žiaričov, ktoré zabezpečujú dezinfekciu priestorov a z terénu boli veľmi žiadané. Hnutie #KtoPomozeSlovensku momentálne zastavuje svoju činnosť (koniec krízovej situácie na Slovensku) a preto ďalšie prostriedky sa budú zbierať pre tieto organizácie: OZ Cesta von, Človek v ohrození, Vagus a DePaul, ktoré pracujú s najviac ohrozenými skupinami.

H&B