Módna značka Nehera podporila krajčírky na dôchodku: sociálnemu podniku TUTO venovala látky na upcyclované ekologické vrecúška.

Nehera tak zareagovala na výzvu projektu TUTO, v rámci ktorého oslovovali módne značky, aby nezahadzovali svoje ústrižky, alevenovali ich radšej na ďalšie spracovanie. Z týchto kvalitných látok ušijú krajčírky na dôchodku ekologické vrecúška.

Ako hovorí Jana Macováz Nehery „pre značku Nehera je udržateľnosť rovnako podstatná ako kvalita a dizajn. Snažíme sa produkovať modely primárne z prírodných materiálov, no nie vždy dokážeme využiťkaždý centimeter. Preto nás veľmi teší spolupráca s projektom TUTO, ktorý premenil prebytok na niečo praktické a využiteľné v každodennom živote.“A Mirka Molnár Ľachká z TUTO dopĺňa: „Odvetvie módy nie je preslávené sociálnym cítením, ani ekologickým prístupom. Skôr naopak. My by sme boli radi, ak by naša spolupráca s Neherou inšpirovala aj ďalšie firmy, aby sa zamýšľali nad tým, ako by sa ich zvyšky dali ďalej využiť.“

TUTO je sociálny start-up zaoberajúci sa výrobou ekologického textilu pre domácnosti. Pracuje s krajčírkami na dôchodku, bývalými pracovníčkami odevných závodov na Šariši. Autorky projektu, Alena Mihály a Mirka Molnár Ľachká o nich píšu blog www.tutoeko.eu/blog, robia rozhovory. „Babičky si občas povzdychnú, koľko látok sa navyhadzuje, keď sa tak vo veľkom šije.“To ich inšpirovalo k spusteniu kampane vyzývajúcejmódne firmy na šitie bez odpadu.

H&B