Na londýnskom týždni módy zaujali mladé slovenské módne značky freier a I’m not a robot  minimalizmom, ručnou prácou a udržateľnými prístupmi.

Vďaka partnerstvu medzi Slovak Fashion Council a Fashion Scout zviditeľnili  začínajúci dizajnéri svoju prácu v globálnom meradle a predstavili nové kolekcie medzinárodnému publiku. Jarný London Fashion Week (LFW) bol „oslavou celého mesta“ s tematikou Positive Fashion.

Bolo cítiť, že spoločne s prichádzajúcou jarou, sa začína prebúdzať aj módny priemysel a že správne identifikoval, v čom spočívajú jeho najväčšie problémy. Ako prvý zo štyroch globálnych módnych týždňov prizval LFW do svojho sveta aj širokú verejnosť a taktiež otvoril priestor na diskusiui prostredníctvom zážitkového priestoru London Fashion Week Hub, kde kreatívna práca progresívnych dizajnérov skúma najpútavejšie príbehy o udržateľnosti, komunite a etike.

Táto túžba po zmene v podobe demokratizácie módy a hľadania udržateľných prístupov otvára nový priestor pre čerstvé nápady, ale aj nové pohľady na módu a obliekanie sa. Presne to priniesli s obrovským úspechom londýnskemu publiku slovenské značky freier a I‘m not a robot. Slovenská prezentácia BA>LDN predstavila značky, ktoré sú kreatívne a zároveň sú si  vedomé potreby udržateľnosti a sociálnej zodpovednosti v módnom priemysle. Návštevníkov ohromili technické zručnosti, vysoký podiel ručnej práce za každým jedným kusom odevu aj spracovanie vzorov. Neprehliadnuteľný bol tiež minimalizmus, očarila vynaliezavosť, udržateľné postupy, remeselné spracovanie, textúry a jemná farebnosť.

Počas dva a pol hodinovej šou rozohrali modeli a modelky v réžii dizajnérky Barbory Kubi skúsenosť z presunu dizajnérov a ich kolekcií z Bratislavy do Londýna. Moment, keď na bezpečnostnej kontrole na letisku odovzdávali svoje veci do boxov a odhaľovali svoju identitu, bol inšpiráciou pre rozpovedanie príbehu oboch značiek a jednotlivých kusov oblečenia. Základná idea vychádza z Fashion Map Slovakia – aplikácie od SFC, ktorá mapuje slovenskú módnu scénu. Mapa sa tak stáva platformou a médiom na budovanie znalostí o našich dizajnéroch v medzinárodnom prostredí.

Výkonná riaditeľka Slovak Fashion Council (SFC), Zuzana Bobíková hovorí: „Chceme, aby aj slovenský módny dizajn bol súčasťou svetovej módnej mapy, preto už od roku 2013 pravidelne predstavujeme našich módnych návrhárov na London Fashion Week. Kreativita a talent našich dizajnérov sú konkurencieschopné a plnohodnotne zaujmú miesto na rozmanitej svetovej módnej scéne. Tento projekt je zároveň ukážkou kvality ďalších významných profesií, ktoré sú súčasťou kreatívneho priemyslu. Preto ďakujem celému tímu, že naplnil ciele a dokázal návrhárkam pomôcť osloviť náročné zahraničné publikum. Tohtoročná prezentácia mladej slovenskej módy v Londýne je opakovaným potvrdením, že Slovensko má čo ponúknuť a publikum ho víta s rešpektom a otvorenosťou.”

Odevná značka I’m not a robot, za ktorou stojí trojica čerstvých absolventiek odevného dizajnu VŠVU v Bratislave – Nora Čanecká, Erika Daxnerová a Barbora Jakubová, pristupuje k tvorbe každého kusu odevu individuálne, so značným podielom ručnej práce. Pri realizácii využíva princíp experimentu a náhody, dôležitý je samotný zážitok z tvorby. Projekt ukazuje reálny proces a ľudský vklad do výroby konkrétnej odevnej súčiastky, čím chce demonštrovať hodnotu odevu v dnešnej dobe rýchlej módy.

Na otázku, čo priniesla začínajúcim módnym značkám účasť na LFW, dizajnérky z I’m not a robotodpovedajú: „V prvom rade nás veľmi povzbudila skutočnosť, že nás SFC vybral ako značku, ktorá bude prezentovať svoju prácu na London Fashion Week. Zdvihlo nám to sebavedomie, dodalo odvahu a energiu do ďalšej práce. Samotná účasť na podujatí nám priniesla cennú spätnú väzbu od návštevníkov, získali sme veľa nových kontaktov. Vidieť svoj projekt v medzinárodnom kontexte a predstaviť ho v zahraničí, je pre nás rovnako dôležitá skúsenosť, ako možnosť byť súčasťou veľkého produkčného tímu. Za krátky čas sme sa toho veľa naučili. Aj samotný Londýn bol veľmi bohatý na impulzy a inšpirácie.“

Mladá slovenská značka freier, založená v roku 2018 Teréziou Feňovčíkovou, vzdáva vo svojej najnovšej kolekcii poctu filmovej postave Ellen Ripley (Aliens, 1986, James Cameron). V kolekcii lv-426 predstavuje freier osemnásť siluet, v ktorých prevládajú prvky uniforiem v rôznych podobách. Postupne je cítiť ich rozpad na drobné odkazy uchované v kostýme Ripleyovej. Ripleyová ako emancipovaná a rešpektovaná hrdinka, búrala mýtus ženskosti a krásy imidžom triezvo zmýšľajúcej a nezávislej bojovníčky.

Terézia Feňovčíková o projekte BA>LDN hovorí: „Bola to skvelá príležitosť ukázať zahraničnému publiku tvorbu značky freier. Takýto komplexný typ prezentácie v zahraničí som absolvovala prvýkrát. Záujem publika a presne cielené otázky, ktoré sa dostávali do hĺbky problematiky nášho odvetvia, ma veľmi milo prekvapili. Reakcie ma iba utvrdili, že pracujem svetovo a zároveň unikátne a po slovensky. Ponúkajú mi tiež odrazový bod, na čo sa viac sústrediť a v čom viac rozvíjať, aby som dokázala značku freier posunúť na ďalší level. Teraz už len ostáva, túto skúsenosť zužitkovať na 100 %.”

Aktuálne info a najnovšie správy nájdete online: 

SFC: Instagram @Slovak_fashion_council | Facebook @SlovakFashionCouncil | www.slovakfashioncouncil.sk

freier: Instagram @freier.o210 | Facebook @freier.o210 |
www.freier.sk

I’m not a robot: Instagram @imnotarobot.official | Facebook @ImN0taRo3oT | www.imnotarobot.sk

Fashion Scout: Twitter: @FashionScout | Instagram @FashionScout | Facebook @FashionScout #FashionPioneers
https://fashionscout.co.uk/ss20-schedule

Projekt zo svojich zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Ďakujeme!

H&B