Neuveriteľná radosť, slzy v očiach a gratulácie. Získali celkové prvenstvo a titul majstrov sveta! Stalo sa tak aj vďaka tomu, že sa každý z tímu umiestnil v individuálnom hodnotení na prvých priečkach.

Už od roku 1946 ju organizuje organizácia OMC Hairworld. Tento rok sa konala v Paríži a je to jedna z najťažších súťaží na svete. Súťažiaci si merajú sily nielen v kaderníctve, ale aj v tvorbe vizáže, nechtov a maľovania na telo. Slovensko súťažilo ako jedna z 56 krajín atrojica Slovákov medzi 1 400 súťažiacimi.

Tímy vysiela na súťaže Spoločenstvo kaderníkov a kozmetikya už v minulosti získali naši reprezentanti titul majstrov svetaimajstrov Európy…Tohto roku nás reprezentovali Sean Kasumovič, Miroslava Stroková a Ivana Heřmanová. Získali tímové víťazstvo a stali sa majstrami sveta. Na to, aby boli najlepší, však museli zabojovať aj individuálne. A spočítaním najlepšieho umiestnenia získalititul majstrov sveta. To bol ich cieľ. V individuálnych umiestneniach skončili na popredných miestach a za sebou nechali krajiny ako Kazachstan, Rusko a Bielorusko.

Individuálne umiestnenia:

Test 1. Sean Kasumovič 2. miesto

Ivana Heřmanová 5. miesto

Miroslava Stroková 6. miesto

Test 2. Sean Kasumovič 1. miesto

Ivana Heřmanová 2. miesto

Miroslava Stroková 3. miesto

Nedalo nám a Mirku sme vyspovedali, aké to na súťaži bolo. Extravagantný účes sa trojici Slovákov podarilo na všetkých troch modelkách urobiť takmer autentický, líšil sa len vo farebnosti vlasov, čo bol vlastne zámer kaderníkov…

Ako dlho vám trvala príprava na súťaž?

Na súťaž sa pripravujeme viac ako pol roka. Je to každý voľný vikend. Posledný mesiac už iba trénujeme, nepracujeme v salóne. V rámci príprav riešime aj šaty, topánky, šperky. Náušnice si vyrábame sami. Šaty si dozdobujeme takisto sami a tento rok sme si dekorovali aj topánky.

Ktorú kategóriu ste si vybrali?

Súťažili sme v Ladies Fashion (tzv. módnej) kategórii na živých modelkách. Tvorí ju  test – denný módny a test – večerný módny účes. Čas na realizáciu v oboch kategóriách je 25 minút. S tým, že v dennom účese 60 % vlasov nesmie byť vypnutých. Vo večernom sú vypnuté vlasy samozrejmosť.

Ako hľadáte modelky?

Nie je to jednoduché. Samozrejme, dôležitá je kvalita vlasov (ani husté, ani riedke). Ale nemenej dôležitá je aj spolupráca s modelkami, pretože účesy si musíme natrénovať. Modelkami boli teraz Alica Ligačová, Veronika Tomčányová a Simona Závodná.

Ako vyzerá súťaž?

Vlasy modeliek musíme pripraviť tak, aby sme ich na súťaži učesali do zvoleného účesu za 25 minút. Takže musia byť ostrihané a nafarbené na mieru. To sa trénuje. Na začiatku trvá dve hodiny, kým sa účes začne podobať finálnemu. Potom musíme čas skracovať, aby sme to stihli za 25 minút. Na súťaži modelky nastupujú na pódium s vlasmi začesanými dozadu. Komisári OMC skontrolujú, či je všetko, ako má byť a začíname.

Čo pre vás znamená víťazstvo?

Výborné je, že sme si zmerali sily s kaderníkmi vo svete. Opäť raz sme sa prekonali a stáloto za to – veď zadarmo nie je nič. Skúsenosť vám nikto nezoberie. A sme Majstrisveta.

A vlasy modeliek?

Všetky účesy sú rozčesateľné. Na tréningoch aj na súťaži, pri farbení musíme s vlasmi pracovať tak, aby sme im zachovali zdravie a vitalitu, lebo len dobrá kvalita vlasov pomáha v limitovanom čase učesať čisté účesy.

Bez koho by ste to nezvládli?

Bez podpory celého nášho okolia. A ďakujeme firmám L’Oréal, REDKEN a Joico, ktoré nás tento rok podporili.

 

Foto: Alexandre  Sokolov

H&B