Mnoho času stráveného doma mimo štandardný režim sa môže negatívne podpísať na našom zdraví aj na postave. Z tejto situácie sa však dá aj vyťažiť. Posilnite nielen zdravie, ale aj omladnite a zatraktívnite postavu.

Cvičenie je len jeden z faktorov, ktorým môžeme na sebe, svojom zdraví a postave pracovať. Všetko by sa malo začať myšlienkou, že tento čas využijeme pre seba. V štandardnom režime totiž pravdepodobne nemáme „čas“ skúšať nové činnosti. Teraz (v čase koronakarantény) máme viac času na seba. Nemajme strach skúsiť aj nové veci. Zmena si žiada zmenu. Doslovne to znie takto: „Ak chceš niečo zmeniť, tak musíš niečo zmeniť.“

  1. Zeleninová hostina

Je mnoho druhov zeleniny. Iste ste už dlhší čas nejakú nechutnali alebo ste niektoré nejedli vôbec. Teraz je čas. Prípadne si zvoľte tie druhy zeleniny, ktoré poznáte a pochutíte si na nich. Ak takéto druhy zeleniny máte, urobte si zeleninovú hostinu. Zabezpečíte si veľký objem jedla s množstvom prospešných látok a malým množstvom kalórií.

  1. Pôst (bez mäsa)

Dočasne (1 deň) úplne vyraďte z jedálneho lístka mäso a mäsové výrobky. Ak ste tradičný „mäsožrút“, prídete na to, že jedným (ani dvoma) dňom bez mäsa sa váš svet nezrúti. Vhodná voľba môže byť tiež bezmäsitý deň skombinovať so zeleninovou hostinou. To však nemusí byť podmienka, berte to ako tip.

  1. Pôst

Pôst znamená nejesť nič alebo maximálne 1 až 2 malé jedlá počas dňa. Niektoré zdroje uvádzajú hodnotu jedál max. 400 kalórií. Postenie je staré ako celý svet a tiež sa považuje za veľmi účinnú liečebnú metódu (v prípade, že sa realizuje rozumne). Príležitostné benefity pôstu siahajú ďalej ako len, že si „oddýchne“ trávenie a pomôžem svojej regenerácií. Asi najdôležitejší proces, ktorý v pôste stojí za zmienku je autofágia. Zjednodušene – je to akýsi proces odvozu odpadov z tela. Odporúča sa piť len čistá voda, čaj, prípadne káva.

  1. Spánok

Tým, že času je neúrekom, regenerácii tela prospeje aj spánok. Údajne sme ako civilizácia skrátili čas spania za posledných desať rokov o viac ako o hodinu. Tento deficit sa môže negatívne podpisovať na zdraví. Okrem spánku ako prostriedku regenerácie je pravda, že keď človek spí, neje. To je ďalší spôsob, ktorý pomôže  štíhlosti. Dôležité je tiež, že čím viac je organizmus oddýchnutý spánkom, tým menej pýta jesť.

  1. Otužovanie

Otužovanie je momentálne trend. Kúpať sa v zamrznutom jazere je veľmi štýlové, no okrem štýlovosti treba uviesť, že má veľa benefitov. Napríklad prekonanie psychických bariér. Toto (seba)prekonanie zvyšuje sebadôveru. Vyššia sebadôvera znamená lepší život. Otužovanie nemusí znamenať zamrznuté jazero. Studená sprcha alebo vaňa tiež splnia účel. Menej smelý môže začať s vlažnou vodou. Otužovanie pomáha spaľovať tuk a aktivovať metabolizmus aby viac spotrebovával kalórie.

  1. Učenie

Tréning tela sa začína v hlave. A tam sa začína aj akákoľvek zmena. Čas, ktorý je momentálne „navyše“, možno efektívne využiť štúdiom. Doslova akýmkoľvek štúdiom – špecifické zručnosti, knihy, videá, hry, kurzy… Výber je neobmedzený.

  1. Experimentovanie

Experimentovanie súvisí súvisí so všetkým, čo nám príde na um. Všetko, čo nás kedy zaujímalo a nemali sme na to čas, možno teraz vyskúšať.Mojim experimentom je momentálne zabezpečiť plnohodnotné jedlo pre celú domácnosť (2 dospelí a 2 deti) do maximálnej hodnoty 5 eur. Aktuálne dominujú tri jedlá – ovsená kaša s ovocím a jogurtom, praženica s cibuľkou a chlebom, tofu soté so zeleninou.“ hovorí Ľuboš Gsch, tréner a autor kníh Začni cvičiť s POHYBom pre mužov a Začni cvičiť s POHYBom pre ženy.

  1. Meditácia

Nie je to stav keď niekto sedí v tureckom sede a bzučí. Ani nič podobné. Meditácia je uvedenie sa do stavu väčšieho a hlbšieho sústredenia. Akejsi tichej bystrosti a múdrosti. K meditácií nemusíme byť nábožensky ani ezotericky založený. Proste využijeme meditáciu ako čas pre seba a so sebou. Vnímajme pocity, telo a spoznávajme procesy, ktoré sa v nás  odohrávajú. Meditácia je tiež jeden z liečebných postupov. Pomáha telu i duši.

  1. Cvičenie

„Som profesionálny fitnes tréner a bez cvičenia by to to nebolo kompletné. Cvičte, respektíve vykonávajte akýkoľvek druh cvičenia. Ak cvičeniu (silovému) priamo neholdujete, nenúťte sa do ‚super-tuk-spaľovacích‘ a svaly budujúcich cvičení. Zacvičte si len tak, z dlhej chvíle, pretože chcete urobiť niečo pre seba. Čupieť v drepe (drepieť), pilatesovať, kľukovať, jogovať alebo len zhlboka dýchať. Alebo čokoľvek iné, čo vám je sympatické. To všetko sú cvičenia, ktoré vám pomôžu využiť čas. Odreagujete sa a prospeje to tiež vašej mysli a rovnako ‚hlave‘,“ hovorí Ľuboš Gsch.

Týchto pár bodov pomôže cítiť sa aj v období karantény lepšie. Nemajú priamy vplyv na postavu vo význame rysovania a definícií svalov. Prospejú zdraviu, triezvej mysli a minimalizujú možnosť priberania. „Verím, však, že tí, čo ich aplikujú, zoštíhlia aj na tuku,“ dodáva Ľuboš Gsch.

H&B