unicum

Minerálne látky prírodnou formou

S príchodom teplých dní mnohí vymieňajú cvičenie v interiéri za exteriér. Pohyb na čerstvom vzduchu môže byť vítanou zmenou po náročnom pracovnom dni.

Športová aktivita je veľmi priaznivá pre zdravie ľudského organizmu – zlepšuje spánok i náladu. Nezabúdajte, že pri akejkoľvek fyzickej aktivite je potrebné dopĺňať minerálne látky. Dá sa to aj prírodnou formou, minerálnou vodou s obsahom sodíka a draslíka, ktorá má funkciu ideálneho iontového nápoja.

Počas akejkoľvek fyzickej aktivity sa v tele deje množstvo chemických procesov – okysličuje sa organizmus, uvoľňuje sa hormón šťastia, zlepšuje sa nálada, sacharidy sa metabolizujú na glukózu (energiu), uvoľňuje sa rastový hormón, zlepšuje sa prietok krvi vo svaloch a po tréningu sa zase zlepšuje kvalita spánku. Jednou z najpopulárnejších foriem tréningu vonku je beh. Aktivít vonku je veľa – od bicyklovania, korčuľovania, hikingu, funkčného tréningu až po chôdzu na čerstvom vzduchu. „Aby bol tréning chôdzou efektívny, mali by sme urobiť minimálne 8 000 až 10 000 krokov denne,“ upresňuje kondičný tréner Maroš Molnár. Tréningom môžeme budovať kondíciu, zhodiť prebytočné kilá, ale aj nabrať svalovú hmotu. Všetko záleží na výbere cvičenia, na jeho intenzite i pauzách medzi cvičeniami. Netreba zabúdať na dopĺňanie pitného režimu a minerálov, ktoré stratíme potením počas zaťaženia.

Prirodzené dopĺňanie minerálnych látok

Bez dobrej hydratácie ľudské telo nemôže správne fungovať. Aktívny človek, teda najmä športovec, stratí prirodzeným vylučovaním denne približne 1,5 až 3 litre tekutín. Pri fyzickej aktivite sa z tela vylučujú predovšetkým anorganické látky vo forme solí. Okrem zmienenej zlúčeniny to môžu byť aj látky organického pôvodu, ako je napr. močovina, produkty degradácie bielkovín, či tukov,“ upresňuje odborník na chémiu a technológiu potravín profesor Peter Šimko. Fyzickou aktivitou sa môže organizmus dehydrovať už za 30 minút a následne prichádza bolesť hlavy, migrény, únava, zlá nálada i nervozita, podráždenosť, zhoršenie trávenia a dokonca aj narušenie intelektových funkcií. Profesor Peter Šimko približuje. „Prvotným príznakom dehydratácie organizmu je smäd. Je to prirodzená odpoveď organizmu na úbytok anorganických solí v tele, o ktoré telo prišlo prirodzeným vylučovaním (pot, moč, stolica). Pocit smädu býva spájaný u laickej verejnosti s potrebou prijatia tekutín, čo je však nesprávne, pretože keby sme pili len dažďovú vodu (táto neobsahuje žiadne minerálne látky), nikdy by sme sa pocitu smädu nezbavili. To znamená, že na odstránenie pocitu smädu treba prijímať anorganické soli, ktoré sú rozpustené vo vodnom prostredí – napríklad v hydrogénuhličitanovo-síranových a sodno-vápenatých minerálnych vodách.“ Strata dvoch percent tekutín z telesnej hmotnosti môže mať za následok až o dvadsať percent nižší výkon. S vodou odchádzajú z organizmu aj dôležité minerálne látky, ktoré je potrebné neustále dopĺňať. „Minerálne látky sú nevyhnutné pre správne zabezpečenie funkcií organizmu – ich priebežné dopĺňanie je práve preto prioritou správnej výživy. Minerálne vody obsahujú viac minerálnych látok v porovnaní s pitnou vodou. Preto sú osobitne vhodné v prípadoch zvýšenej námahy – výkonu fyzickej práce, či športovej aktivity (vyšší výdaj potnej tekutiny), či vysokej teploty okolia.

Nedostatok minerálnych látok vedie k svalovým kŕčom a k únave. Pitná voda nám však minerálne látky do organizmu nevráti ani rýchlo, ani efektívne. Tie treba dopĺňať správne zvolenou minerálnou vodou, ktorá pomáha telu aj k efektívnejšej regenerácii a zmierňuje bolesť väzov a svalov po náročnom tréningu.

Výkon a regenerácia pomocou prírodného iontového nápoja

Predchádzať dehydratácii a zároveň dopĺňať minerálne látky môžeme vďaka iontovým nápojom. Sú vhodné pred výkonom na prípravu organizmu. Počas fyzického výkonu a po výkone zase na regeneráciu. Podieľajú sa aj na odstránení únavy. Väčšina iontových nápojov však obsahuje umelé farbivá a sladidlá, ktoré pre organizmus nie sú prospešné, či vhodné. Vhodná je prírodná forma doplnenia minerálnych látok a to hydrogénuhličitanovo-síranová a sodno-vápenatá minerálna voda. Bohatý obsah minerálnych látok, napríklad – sodík, draslík, kremík, fluoridy, hydrogénuhličitany a vápnik, ako aj ich vzájomný pomer je pre organizmus ideálnym prírodným iontovým nápojom. Potením strácame z tela najmä sodík, ktorý sa podieľa na regulácii rovnováhy telesných tekutín. Je kľúčovým prvkom tekutinovej rovnováhy tela, acidobázickej rovnováhy a funkcie neurónov. Ak sa hladina sodíka v krvnej plazme príliš zníži, nastáva bolesť hlavy, narušenie koordinácie či dokonca strata vedomia. „Dopĺňanie sodíka podporuje fyzický výkon, preto by mal byť príjem sodíka u športovcov vyšší. Draslík sa zase podieľa na kontrakcii svalového tkaniva,“ radí kondičný tréner Maroš Molnár.

Príjem minerálnych látok má vplyv aj na dobré trávenie

Pri výbere športových nápojov treba zohľadňovať aj stravu. Pri výbere iontového nápoja je dôležité myslieť aj na dopĺňanie živín zo stravy. Na rozdiel od iontových nápojov s umelými sladidlami je hydrogénuhličitanovo-síranová a sodno-vápenatá minerálna voda  omnoho prijateľnejšia pre organizmus. Gastroenterológ MUDr. Radovan Juríček dodáva: „Pestrá, vyvážená strava a dostatočný pitný režim je cesta k dobrému tráveniu. Vhodná minerálna voda v kombinácií s pravidelnou fyzickou aktivitou zlepší aj mikrobiotu a trávenie.

MUDr.Radovan Juríček

Hydrogénuhličitanovo-síranová a sodno-vápenatá minerálna voda  pôsobí priaznivo aj na dýchací systém, čo je napríklad pri behu alebo rýchlej chôdzi veľmi dôležité. Priaznivo pôsobí na tráviaci systém a čistenie obličiek a nahrádza nedostatok minerálnych látok v tele. Podľa MUDr. Miloša Bubána treba pri dopĺňaní tekutín myslieť na tráviaci systém, pretože aj ten môže narušiť radosť zo športu: „Minerálna voda nezaženie iba smäd, ale vďaka bohatému obsahu minerálnych látok podporí aj správne fungovanie organizmu. Voda s obsahom hydrogénuhličitanov a síranov, okrem iných zdravotných benefitov, priaznivo pôsobí aj na tráviaci systém.“

MUDr. Miloš Bubán
H&B