Dramatický príbeh osudovej lásky, to je najnovší román Jany Pronskej. Populárna slovenská autorka historických románov má na svojom konte už  dvadsaťdva kníh.

Po fantazijnom románe Princezná z Izmiru sa autorka vrátila k obľúbenému žánru, aby verným i novým čitateľom ponúkla ďalší pútavý príbeh odohrávajúci sa na stredovekom Slovensku plný vášní, nenávisti a lásky.  Autorka o knihe Ohrdnuté srdce povedala: „Je to opäť príbeh osudovej lásky, ktorého kulisu tvoria čriepky z histórie. Tentoraz som dej zasadila do Liptovského Hrádku v období, keď v Hornom Uhorsku mocný veľmož Magister Donč staval jeden hrad za druhým. Mimochodom, pre mňa jedna z najväčších osobností našich dejín. Ústrednou postavou knihy je však jeho vnuk Radovan Balaša.“

Pannu Johanku z Liptova, poslednú dedičku pevnosti Hrádok, v útlej mladosti zasnúbili s Radovanom Balašom, zhýralým vnukom mocného uhorského magnáta Donča. Mládenec si to však tesne pred sobášom rozmyslel a mladučkou nevestou pohrdol. Starý otec ho za to vydedil a vyhnal z rodinného sídla na Pustom hrade. Johanka sa odvtedy musela životom pretĺkať sama. Robila, čo mohla, aby dedičstvo udržala, no okrem chudoby musela na svojich útlych pleciach niesť i ďalší, nemenej ťažký kríž v podobe biľagu ohrdnutej nevesty. Dievčina v sebe celých sedem rokov živila hnev, nenávisť a pocit krivdy, a tak nečudo, že keď jej Radovan v najvyššej núdzi zaklope na bránu, odmieta prijať pravdu, že rytier sa zmenil a svoju mladícku nerozvážnosť hlboko ľutuje.  Dramatické udalosti, ktoré sa odohrajú po Radovanovom príchode na Hrádok, však pomôžu obom mladým ľuďom pochopiť, že čas mnohé mení a že ľadový pancier okolo Johankinho srdca môže roztopiť iba vzájomný rešpekt, úcta a čistá, úprimná láska.

GORD