Radí Jarmila Kamaraški, nezávislá kozmetická poradkyňa Mary Kay

Ak sa pozeráme na pleť ako na najväčší orgán tela, ktorý poskytuje množstvo informácií nielen o našom zdraví, ostatných orgánoch, ale aj o psychike a plní mnoho ďalších funkcií, tak by sme sa mali o ňu starať najlepšie ako môžeme, nie ako vieme, už od útleho veku.

Ak máme na mysli spomaliť proces starnutia, tak som zástancom kvalitnej prevencie pred invazívnym zásahom do pleti v zanedbanom stave. S tým mám za trinásť rokov najlepšie skúsenosti i výsledky u svojich klientok.

Viete, čo si treba predstaviť pod pojmom kvalitná prevencia?

Kvalitné prípravky, ktorých účinok vidíme a cítime, ich správne kombinovanie a načasovanie. A to sa podarí, ak poznáme pleť. Čo sa týka kombinovania, odporúčam v rámci jednej značky. Má to veľký význam pri starostlivosti. Každý prípravok v kolekcii totiž niečo „robí“ a zároveň dopĺňa ďalšie, či už zložením, funkciou, výsledkom. Čo sa týka načasovania, dôležité je poznať stav pleti a určiť, kedy je vhodné napríklad použiť píling a kedy nie. Kedy  zaradiť do starostlivosti prípravky s liftingovým účinkom či doplniť vitamín C. Nesprávne načasovanie totiž môže priniesť opačný výsledok, než o aký sa snažíme. Preto je dobre, ak žena pozná nielen typ pleti, teda či má normálnu, suchú, zmiešanú alebo citlivú pleť, ale aj jej stav. Stav pleti sa počas života mení a dokonca sa môže zmeniť aj typ. Každá dáma tieto zmeny určite pozoruje, no už o niečo zložitejšie je prispôsobiť starostlivosť. To, čo pleti vyhovuje v mladosti už nie je vhodné na zrelšiu pleť. Takisto, ak má dievča v tínedžerskom veku akné, prípadne mastnejšiu pleť, rovnaké prípravky už nebudú účinne spĺňať potrebu jej pleti povedzme neskôr po dvadsiatke.

Možno sa v širokom svete kozmetických prípravkov vôbec vyznať?

Určite áno. Časom, skúšaním, pozorovaním. Avšak dá sa to aj jednoduchšou, lacnejšou a rýchlejšou cestou. Vďaka poradenstvu majú klientky výhodu, že ich pleť pozoruje aj profesionálka, ktorá v správnom období nastaví vhodnú starostlivosť. Spomínam si na prvú skúsenosť s Mary Kay. Vedela som o svojej pleti iba to, že mám potrebu ju veľa krémovať, lebo bola neustále suchá. Moja kozmetická poradkyňa mi nakombinovala prípravky – ucelenú kolekciu, ktorú som hneď vyskúšala. Popritom mi vysvetlila, prečo je pleť suchá a ako môžem doplniť hydratáciu. Zistila som, že účinný nie je len hustý krém, ktorý sa dlho vstrebáva a zanecháva pleť lesklú. Všetko, čo mi hovorila, mi dávalo zmysel. Na pleti som pocítila úľavu a aj vonkajší efekt sa mi páčil, a to ma vyslovene dostalo. Ona bola vždy na telefóne, keď som mala otázku, a vždy mi dobre poradila. Poznala všetky prípravky, pretože s nimi mala každodennú osobnú skúsenosť. Takže ja som už viac nemusela kupovať a skúšať stále nové prípravky, ktoré mi v konečnom dôsledku mnohokrát nevyhovovali. Vždy som si doplnila to, čo skvelo zapadalo do ucelenej starostlivosti, ktorú som mala doma a zároveň som riešila aktuálny stav pleti vzhľadom na moju potrebu či ročné obdobie. Vedeli ste, že starostlivosť o pleť v zime a v lete je iná? Ja pred trinástimi rokmi nie. Vždy som si myslela, tak ako mnohé moje klientky, že mi proste nejaký krém „prestal sedieť“.

Aký by mal byť základ starostlivosti o pleť?

Úplný základ je päťkroková starostlivosť, ktorú možno dopĺňať. Pleť potrebuje ČISTENIE, podotýkam, každý deň ráno i večer. Ráno od toho, čo v noci vylúčila prirodzenou detoxikáciou a večer od toho, čo nazbierala počas dňa. Potom REGENERÁCIA, hlavne vo veku asi od 30 a viac rokov treba pleti už pravidelne pomôcť s odstránením odumretých buniek, aby nezlenivela v procese tvorby nových buniek. TONIZÁCIA na doplnenie hydratácie, dočistenie pórov a vyrovnanie pH pleti. Veľmi dôležitá je HYDRATÁCIA! Najlepší krém neexistuje, existuje iba najvhodnejší krém pre konkrétnu dámu v aktuálnom období a jej pleť. To znamená krém, ktorý dostatočne zabezpečí, že sa z pleti nevyparuje vlhkosť, ale zároveň nezaťažuje pleť. A OCHRANA, či už mejkap, pre niekoho CC krém alebo len púder. Akákoľvek vrstva, ktorá ochráni pleť pred prachom, nežiadúcimi účinkami slnečného žiarenia a ďalšími inými vplyvmi prostredia.

Akú starostlivosť odporučiť ženám, čo preferujú naturálnu alebo bio kozmetiku?

Každá žena by mala používať to, čo vníma, že jej robí dobre. Ja za seba som nesmierne hrdá na to, že pracujem práve so značkou Mary Kay a má moju úplnú dôveru, a to na základe vlastných skúseností a skúseností mojich úžasných klientok. Všetky prípravky sú dôsledne testované a ja osobne sa nebojím chemických názvov v príbalových letáčikoch. Na druhej strane rozumiem dámam, ktoré hľadajú niečo „bio“, pretože ich k tomu iste doviedli skúsenosti alebo potreby pleti. Pre tieto dámy má aj Mary Kay, podľa mňa lahôdku, novú Mary Kay NATURALLY líniu. Spĺňa najprísnejšie kvalifikačné podmienky k pomenovaniu a získaniu titulu – prírodná kozmetika.  Fantastické na tejto línii, okrem jej prírodného zloženia je, že ju možno používať samostatne, ako komplexnú starostlivosť, aj doplnkovo. To znamená, že napríklad v mojom prípade, výživný olej, ktorý som si zamilovala od prvého momentu, som hneď zakomponovala do osobnej starostlivosti. Umocňuje pôsobenie prípravkov a pleť tak získa ešte viac hydratácie a vyživenia. Presne tak možno zaradiť tieto šetrné prípravky do pravidelnej starostlivosti aj žien, ktoré majú citlivú pleť ale zároveň už redukujú známky starnutia pleti.

A čo by som vám dámy poradila na záver?

Aby ste sa prijali také, aké ste a aby ste v starostlivosti o seba dali prednosť kvalite, pravidelnosti a nechali si poradiť. Určite by som  chcela všetky ženy povzbudiť, aby navštívili kozmetickú poradkyňu Mary Kay a zažili Hodinku krásy. Správna starostlivosť vedie k dlhodobému krásnemu výsledku a ušetrí pleť pred invazívnymi zásahmi s krátkodobým účinkom.

A nezabúdajte sa usmievať. J

Aj vy môžete mať svoju odborníčku na krásu, nájdite ju na stránkach Mary Kay 

GT