Zrod receptu na pevnú a pružnú pleť

Kolagén spravil v kozmetickom priemysle veľký prevrat. Niet sa čomu čudovať, táto zložka sa v pleti nachádza aj prirodzene a práve kolagénu vďačíme za to, že naša pokožka vyzerá ,,bacuľato”, mlado, je pocitovo pevná a elastická.

Vekom sa však vytráca. U niekoho pomalšie, u iného nápadne a rýchlo. A keďže všetky túžime po dlhej mladosti, ani jedna z nás sa nechceme pozerať na to, ako naša pleť starne, pozreli sme sa na to, ako tento proces spomaliť alebo dočasne odstaviť.

Proteín, ktorý nás drží “pohromade“

Kolagén je najbežnejšou bielkovinou v ľudskom tele, nenachádza sa iba v koži, ale aj v zuboch, chrupavkách a kostiach. „Tento proteín je tiež známy ako „štrukturálny proteín“ a je hlavnou zložkou spojivového tkaniva. Spolu s elastínovými vláknami tvorí pevnú sieť v strednej vrstve pokožky. Čím viac vlákien poskytuje podporu, tým je naša pokožka pevnejšia. Jednou zo zvláštnych vlastností kolagénu je, že v pokožke uchováva veľa vody a práve aj to ju pomáha udržiavať pevnú,“ začína rozprávať Henrieta Martinková, expertka, ktorá už vyše desať rokov spolupracuje so špičkovými kozmetickými vedcami, börlindskými laboratóriami sídliacimi na území Čierneho lesa v Nemecku. Jedným dychom dodáva, že, žiaľ, prirodzené zásoby kolagénu začínajú v pleti klesať, už vo veľmi mladom veku.  „Jeho pokles nastáva okolo dvadsiatky, od tohto veku strácame zhruba percento ročne. A možno sa to nebude všetkým páčiť a dobre počúvať, no výskumy potvrdili, že fajčenie, konzumácia alkoholu alebo UV žiarenie tento rozklad stabilnej kolagénovej štruktúry podporujú ešte viacej. Deje sa to „pomocou“ voľných radikálov. Tvár spočiatku upúšťa od mladistvých kontúr, začínajú sa vytvárať jemné vrásky najskôr v oblasti čeľustí a potom aj na lícach,“ opisuje Henrieta Martinková.

Lov na elixír krásy aj etické otázniky

Po tom, ako veda a viaceré výskumy odhalili, že jedna z ciest ako sa vyrovnať s ubúdajúcim kolagénom v pleti je dodávať ho externe, vrhli sa gigantické kozmetické firmy do produkcie najrôznejších krémov a sér s obsahom tejto zázračnej zložky. Najbežnejším a najlacnejším zdrojom kolagénu sa stali telá hovädzieho dobytka, ošípaných a rýb. Netrvalo však dlho a biznis so živočíšnym kolagénom narazil na vážne problémy. Ukázalo sa, že molekuly kolagénu zo zvierať sú príliš veľké na to, aby prenikli do pokožky a plnili tak svoju úlohu. Kolegovia z börlindských laboratórií to opisujú takto – je to ako hádzať loptičku o stenu a čakať, že prenikne na druhú stranu. Skrátka, tadiaľ cesta nevedie. A hoci sa v konvenčnej kozmetike najčastejšie využíva solluble collagen (rozpustný kolagén) alebo aj hydrolyzed collagen (upravený na menšie molekuly), ani tak to na stimuláciu vlastnej tvorby kolagénu nestačí. A dokonca, môže spôsobovať alergické reakcie,“ vyratúva z nevýhod živočíšneho kolagénu Henrieta Martinková. Červenou mávajú tomuto druhu kolagénu v kozmetických prípravkoch aj zástancovia etických a morálnych hodnôt. Využitie mŕtvych tiel živočíchov na kozmetické účely sa im nepáči a dožadujú sa iných, vegánskych riešení.

Rastlinný kolagén je nový fenomén

„No a tu sa stali veľmi nápomocné práve štúdie špičkových laboratórií, ktoré sa zaoberajú skúmaním prírodných látok a prírodnej kozmetiky. Svojimi objavmi a skutočne nemalými investíciami do vedy nejedenkrát obhájili pozíciu na masívnom trhu. Ten ich preto začal brať vážne, nielen ako alternatívu,“ prezrádza Martinková i čosi zo zákulisia náročného beauty biznisu. Neúnavná práca vedcov v laboratóriách ukázala, že natukolagen, teda kolagén z rastlín, má ľudskej koži najbližšiu molekulárnu veľkosť, je pleti prirodzenejší, a preto má aj veľmi účinný a ľahký prienik do kože. Tento vegánsky kolagén sa získava biotechnológiou, z kukuričných, sójových a pšeničných bielkovín, v kombinácii s proteínom z lupiny bielej. Ide o výsostne prírodný produkt, ktorý prekvapil aj ďalšou superschopnosťou – nielenže efektívne nahrádza už chýbajúci kolagén, ale stimuluje tiež tvorbu vlastného kolagénu v pokožke a to je objav, ktorý pre moderný, ekologický a aj spoločensky zodpovedný kozmetický priemysel znamená mnoho. Kozmetický produkt s natukolagénom spoznáte podľa certifikátu a označenia Vegan,“ rozpráva zanietená expertka.

Kozmetika bez kolagénu, ale tiež s hodnotou zlata

O stimulantoch, či antioxidantoch – ako im bežne hovoríme, sa v kozmetike vie už dávno. Kolagén síce priamo neobsahujú, ale vedia pleť vyživiť natoľko, že jej pomáhajú zoptimalizovať jej funkcie. Takýchto látok nájdeme v prírode veľa, stačí po nich iba siahnuť a pleť nimi poriadne „dokrmovať“. „Antioxidanty sú pomocníkmi v boji proti útoku voľných radikálov, ktoré poškodzujú bunkové štruktúry, membrány, proteíny aj DNA, čo má za následok aj narušenie kolagénu a dochádza tak k viditeľnému starnutiu. Najznámejšími antioxidantmi sú vitamín C a vitamín E. Molekuly voľných radikálov doslova „chytia” a zabránia im v ďalšej činnosti,“ garantuje Henrieta Martinková a na záver pridáva aj ďalšie tipy takýchto stimulantov a výživných látok. Ich prítomnosť môžeme vyčítať medzi ingredienciami kvalitných, prírodných a certifikovaných kozmetických prípravkov.

Vitamín C

Dokáže pracovať na obnovení buniek aj v hlbších vrstvách pleti, čím prispieva k obnove štruktúry pleti a ochrane vlastného kolagénu pokožky a tiež stimuluje tvorbu kolagénu. Býva častou výbavou prírodných krémov, ale aj masiek, dvojfázových šejkov, sér a koncentrátov.

Biely vlčí bôb

Hydrolyzovaný proteín získaný z toho proteínu stimuluje tvorbu kolagénu. Ak ho máte v dennom kréme, pomáhate pokožke počas dňa nestrácať pevnosť a pružnosť.

Čierny tulipán

Ďalším pozoruhodným objavom je kvetinový extrakt z čierneho tulipánu. Má nielen antioxidačný účinok, ale tiež posilňuje bariéru pokožky a stimuluje v nej vlastnú syntézu kyseliny hyalurónovej. Pridáva sa do sér z rastlinným kolagénom, aby „naboostovali“ a vyplnili partie okolo očí, pier, krku a dekoltu.

Hľuzovka biela a botanická kyselina hyalurónová

Tieto dve ingrediencie patria k najúčinnejším prírodným aktivátorom vlastnej tvorby kolagénu a viditeľnej redukcii vrások. Spolu tvoria akýsi bioliftingový komplex, ktorý naštartuje samoregeneráciu pokožky, preto nie je prekvapením, že ich môžeme takto spolu nájsť v denných aj v nočných bioliftingových krémoch, sérach a kapsulách.

Olej zo stromu pistáciovníka

Pomáha obnovovať bunky a podporuje proces zhusťovania pokožky. Živicové šťavy z pistácie znovu aktivujú bunkový proteín a regeneráciu vlákien v spojivovom tkanive. Výsledkom je zdravá stimulácia tvorby kolagénu a svieži vzhľad. Nájdete ho v anti-agingových nezmývateľných maskách a silných anti-aginových (protivráskových) koncentrátoch.

Poradcom bola Henrieta Martinková, expertka na výživu pleti a prémiovú prírodnú kozmetiku ANNEMARIE BÖRLIND  a dermokozmetiku DADO SENS. 

Zdroj foto: ANNEMARIE BÖRLIND

H&B