Ešte pred pár rokmi sa strojčeky na zuby spájali najmä s tínedžermi, lenže to už dávno neplatí. Dnes už čeľustno-ortopedická liečba nemá vekové obmedzenie. Vek je len číslo. Doslova. Splniť si sen o rovnom chrupe vo vyššom veku často nie je o riešení iba estetického, ale najmä zdravotného a funkčného problému.

Zrejme vám práve zišli na um otázky typu: „Načo už je človeku v mojom veku krásny rovný chrup, keď onedlho budem skôr potrebovať protézu?!“ Fakt je, že strojček pacientovi s krivými zubami pomôže dostať ich do správnej pozície tak, aby neskôr vytvorili dobrý základ napríklad pre korunky, implantáty a mostíky, čím sa možno úplne vyhnúť protéze. Našťastie, význam narovnávania zubov si uvedomuje čoraz viac ľudí, a tak dnes nie je žiadna rarita stretnúť v ortodontickej ambulancii (ordinácia čeľustnej ortopédie) aj šesťdesiatročnú pacientku s neviditeľným strojčekom.

Diskrétne riešenie

Ak by ste sa pre narovnanie krivého chrupu predsa len rozhodli, nemusíte sa obávať nosenia kovového strojčeka, aký poznáte z úsmevov tínedžerov. Moderná medicína má aj v tomto ohľade riešenie pre dospelých, ktorí si chcú zuby upraviť diskrétne. Okrem klasického vyberacieho a už spomínaného kovového sa totiž čoraz väčšmi dostáva do popredia neviditeľný strojček, ktorý možno počas dňa vyberať. Napríklad pri jedení. Počas dňa by však mal byť v ústach minimálne dvadsaťdva hodín. „Záleží od jednotlivca, aký strojček si vyberie. Výhodou pri neviditeľných je jednoduchšia hygiena. Pacienti si strojček vyberú a klasicky si vyčistia zuby. Nemusia mať ďalšie  kefky určené na čistenie rôznych kovových častí fixného strojčeka,“spresňuje výhody neviditeľného aparátu čeľustná ortopédka Veronika Mydlová.

Prvoradé je zdravie

Jedna vec je túžba po dokonalom hollywoodskom úsmeve a druhá je sen o funkčnom chrupe. V praxi to znamená, že estetika je dôležitá, ale nemenej podstatná je aj funkčnosť chrupu. Čeľustný ortopéd sa zameriava na odstránenie estetických aj funkčných problémov, ktoré nesprávne umiestnené zuby spôsobujú. Môže to byť napríklad predhryz, prekrývajúce sa zuby alebo široké medzery medzi zubami. „Strojček u dospelých je predovšetkým vec zdravia. I keď, pravdaže, ide aj o estetiku, prvoradý je dobrý zdravotný a funkčný stav chrupu. Tak ako chodíme na preventívnu prehliadku k obvodnému lekárovi, rovnakú pozornosť by sme mali venovať aj zubom,“ dodáva MDDr. Veronika Mydlová, ktorá sa bežne v praxi stretáva s pacientmi, čo majú zlý zhryz, a tak si zuby ničia, prípadne sú zuby vyradené z funkcie. Strojček pritom na jej odporúčanie prvotne často odmietajú. Po rokoch sa potom vracajú so zhoršeným stavom chrupu, ktorého následná oprava je oveľa náročnejšia i nákladnejšia.

Cesta za šťastným úsmevom

Čo teda spraviť na začiatok, aby ste sa priblížili k zdravému a krásnemu úsmevu? Stačí zájsť na preventívne vyšetrenie k zubárovi a ten odporučí čeľustného ortopéda alebo vyhľadajte špecialistu priamo. Odborník na strojčeky zhodnotí stav, nastaví plán liečby, vytvorí neviditeľný strojček na mieru a nasadí ho. Výhoda je, že môžete sledovať, ako sa zuby narovnávajú. „Pacienti s krivými zubami sa často nechcú ani usmievať, hovoríme až o sociálnom hendikepe. V závere liečby, keď majú zuby rovné, sú z nich šťastní ľudia, z ktorých vyžaruje psychická pohoda,“ dodáva MDDr. Veronika Mydlová, ktorá už pomohla zlepšiť život stovkám pacientov.

H&B