Americký dizajnér Ralph Lauren je dnes synonymom amerického štýlu a luxusu. Dizajnér, ktorý tento rok oslavuje 50. rokov na módnej scéne, to však vôbec nemal ľahké. Viac o tom, ako sa syn bieloruských emigrantov vypracoval na jedného z najznámejších amerických návrhárov vôbec, prezrádzajú nasledujúce riadky.
Ralph Lifshitz
Ralph Lauren sa narodil v roku 1939 ako Ralph Lifshitz. Syn židovských imigrantov z Bieloruska vyrastal v New Yorku, v štvrti Bronx. Meno Lifshitz používal až do svojich šestnástich rokov, kým sa jeho starší brat nerozhodol svoje a bratovo priezvisko definitívne zmeniť na Lauren. Hoci tak urobil, aby zastavil posmešky detí zo susedstva, zmena priezviska budúcej sláve jeho brata značne pomohla.
Už počas strednej školy brigádoval Ralph po večeroch v lokálnom obchodnom dome a privyrábal si úpravou a výrobou kravát, ktoré potom predával kamarátom a spolužiakom. Po strednej škole absolvoval kurz na newyorskej Baruch College. Po ukončení štúdia a krátkej kariére v armáde sa opäť rozhodol zamestnať v odevnom priemysle ako predajca u značky Brooks Brothers.
Príbeh jednej kravaty
Počas práce pre Brooks Brothers Ralph aj naďalej vymýšľal a predával vlastné kravaty. Svoje dizajny chcel predávať aj u Brooks Brothers, tí ho však odmietli. Cítil, že kravaty je potrebné dostať na vyššiu úroveň, a tak začal oslovovať iné predajne a dizajnérov, pod ktorých hlavičkou by mohol tvoriť. Podarilo sa mu získať miesto u známeho predajcu kravát v New Yorku s názvom Beau Brummell. Beau Brummell jeho kreativitu podporoval a Ralph čoskoro posunul svoju prácu dizajnéra o stupeň vyššie. Svojim kravatám dal názov POLO a začal ich ponúkať známym obchodným domom po celom New Yorku.
POLO
Kravaty sa začali časom veľmi dobre predávať, a tak sa Ralph znova rozhodol podniknúť ďalší krok. Zobral si pôžičku v hodnote 30-tisíc dolárov a vytvoril prvú kompletnú kolekciu pánskeho oblečenia. V roku 1971 navrhol kolekciu pre ženy a získal prestížne módne ocenenie Coty Award. V roku 1972 sa stal autorom dnes už ikonického športového trička s golierom a vyšitým koňom. V súčasnosti patrí medzi jeho najpredávanejšie artikle vôbec. Polo tričko sa začalo predávať po celom svete a značka Ralph Lauren zožala medzinárodný úspech.
Americký návrhár
Postupne začal Ralph vytvárať pravidelné sezónne kolekcie pre ženy, mužov aj deti. K línii oblečenia pribudli parfumy aj bytové doplnky. Značka sa rozrástla o luxusnejšiu kolekciu s názvom Ralph Lauren Purple. Charakteristickým znakom všetkých Ralphových dizajnov je imidž bohatého hráča pola, ktorý si potrpí na vyberaný štýl. Kolekcie charakterizujú sýte farby, vzory a rôzne výrazné kombinácie. Hoci mnohí módni kritici jeho dizajny kritizujú ako málo inovatívne, široká verejnosť ich miluje. Ralph Lauren sa počas piatich dekád stal synonymom amerického štýlu a tento status sa mu so železnou pravidelnosťou darí udržiavať dodnes.
Ostatné úspechy
Okrem toho, že Ralph sa vo svete módy a medzi americkými celebritami teší veľkej obľube, darí sa mu aj v iných sférach módneho podnikania. V sedemdesiatych rokoch navrhoval kostýmy pre niekoľko známych amerických filmov, napríklad Great Gatsby v hlavnej úlohe s Miou Farrowovou, či pre snímku Wild Party s Rachel Welchovou. V roku 2012 dokonca získal zákazku na vytvorenie dizajnu pre americký národný olympijský tím. Česť, ktorú si s patričnou hrdosťou cení každý módny návrhár.
Osobný život
Ralph Lauren sa oženil v roku 1974. Za ženu si zobral učiteľku Ricky Ann Low-Beer, s ktorou majú tri deti. Andrew, Dylan a David sú otcova pýcha. Všetci traja sú úspešní podnikatelia, ale len David sa vybral v šľapajach otca. Dnes vo svojich 79 rokoch sa Ralph už snaží pracovať menej a viac sa venovať rodine a charite. Jeho značka, ktorá tento rok oslavuje úctyhodných 50 rokov v módnom priemysle, mu to nesmierne vysokými ziskami umožňuje. Spoločnosť Ralph Lauren má svoje hlavné sídlo v New Yorku, odkiaľ riadi skoro 400 butikov po celom svete. S ročným ziskom viac ako 2 miliardy dolárov patrí dnes Ralph Lauren, ambiciózny chlapec z chudobnej štvrti Bronx, medzi najúspešnejšie žijúce stelesnenie amerického módneho sna vôbec.
Zdroj fotografií:
sylviutolu.com, Vanity Fair, slate.com, hollywoodreporter.com, pinterest.com