Základná stavebná jednotka nášho tela, či prostriedok na očistu organizmu? Voda je všestranný dar prírody, ktorý sa musíme naučiť lepšie využívať.

Už naši predkovia považovali jej účinky za požehnanie a prisudzovali jej zázračné vlastnosti. Na Veľkú noc chlapci oblievali dievčatá, aby boli po celý rok krásne a zdravé a umytie rannou rosou považovali za prevenciu proti chorobám či ako cestu ku krásnej pleti a zdravým vlasom. Dokonca verili, že predĺži život, zabezpečí večnú mladosť a zacelí rany. Ako môže byť voda ešte viac nápomocná?

Zovňajšok o nás prezradí veľa

Všetko dobré aj zlé vychádza z nášho vnútra. Ak sa nezdravo stravujeme, najviac sa to odzrkadlí na pleti, nechtoch a na vlasoch, ale paradoxne aj na našom správaní. Ak neprijímame vyváženú stravu,  telo nedostáva potrebné živiny, a tak ani z nášho vnútra nevyžaruje nič pozitívne. Naopak, ak sa snažíme vyberať si zdravšie potraviny a telu dodávame dostatok vitamínov a minerálov, poďakuje sa aj naša pleť a celková duševná pohoda. Doslova žiarime. Nie nadarmo sa hovorí, že sme to, čo jeme. Preto sa skúsme zamyslieť, či robíme všetko preto, aby sme žiarili zdravím. Alebo vieme ešte niečo zlepšiť? Najmä v lete dostáva pokožka zabrať nadbytočným vysušovaním slnkom, slanou vodou a nedostatočným pitným režimom. Ako jej môžeme pomôcť?

Hydratovať, hydratovať, hydratovať!

V ľudskom tele a navyše v letnom období to platí dvojnásobne. Keďže  správnym pitným režimom zabezpečíme hydratáciu nielen vnútorným orgánom, ale aj pokožke, najväčšiemu nášmu orgánu. Zároveň napomáhame vyplavovať škodlivé látky z tela. Podobne ako zalievame kvety, aj koža potrebuje „zalievať“. Voda, ako už chemický vzorec H2O napovedá, obsahuje dva atómy vodíka (t.j. jednu molekulu) viazané s atómom kyslíka. Terapeutické účinky majú však iba samostatné molekuly vodíka, ktoré nie sú viazané s inými molekulami alebo atómami. Práve molekulárny vodík napomáha lepšej hydratácii pleti vďaka ľahšiemu prenikaniu do pokožky a krvi. Okrem toho priaznivo pôsobí na elasticitu a mikrocirkuláciu ciev, metabolizmus a ako antioxidant sa dokáže v našom organizme dostať kamkoľvek a takmer okamžite.

Ako voda pomáha našej pleti?

  1. Studená voda bráni začervenaniu pokožky a spevňuje ju.
  2. Suchá pokožka rýchlejšie starne a častejšie sa na nej vytvárajú jemné vrásky.
  3. Čistá (vodou umytá) pokožka má menší sklon k zápalom a akné.
  4. Odvádza škodlivé látky z tela, ktoré sa v konečnom dôsledku odzrkadľujú na pleti a zároveň rozvádza po tele živiny.
  5. Nedostatočne hydratovaná pokožka je tenká, suchá a vyzerá nezdravo. Zároveň je náchylnejšia na kožné problémy.
  6. Dostatočne hydratovaná pokožka bráni opuchom pri zadržiavaní vody a zároveň zabraňuje ochabovaniu pokožky, keďže pleť sa stáva elastickejšou.
H&B