S príchodom leta sme všetci nabití pozitívnou náladou. Niet sa čomu čudovať, na kožu nám totiž konečne dopadajú slnečné lúče, ktoré pre telo fungujú ako zásobáreň energie.

Napriek tomu z času na čas potrebujeme zdvihnúť náladu niečím radostným – či už dobrým skutkom alebo sladkým dezertom. S psychologičkou a koučkou Kamilou Velkovou sme dali dokopy päť dôvodov, prečo je dôležité robiť si radosť každý deň.

Keď ste šťastní, znamená to, že ste aj empatickejší, kreatívnejší a celkovo sa cítite dobre po psychickej aj fyzickej stránke. A čo viac, vaša radosť prináša dominový efekt, ktorý vníma aj okolie. Robiť si radosť je skrátka dôležité. Ako ju ale dosiahnuť? Úplným základom je robiť veci, ktoré vám robia radosť, teda to, čo vás najviac baví – v každý moment.

Žite v symbióze s prírodou

Ľahko sa to hovorí, ale horšie praktizuje. Naše domovy sú zahltené vecami, ktoré sme si zaobstarali, aby nám krátkodobo urobili radosť. Pokúste sa v rámci letnej očisty prevzdušniť nielen šatník, ale napríklad aj kredenc od prebytočného riadu, špajzu od starého haraburdia a podobne. Tradičné čínske učenie feng-šuej nachádza životnú harmóniu medzi človekom a prírodou prostredníctvom obydlia. Ak žijete v preplnenom priestore, ktorý blokuje prúdenie energie, dáva zmysel, že ani vy necítite doma šťastie.

„Jeden zo životných zákonov, ktorý keď si uvedomíte, môže veľmi pomôcť je, že život je neustála zmena – meníme sa my, ale aj všetko okolo nás. A my k tej zmene môžeme veľmi prispieť. Tým, že k sebe budete maximálne úprimní a uvedomíte si, čo vám v živote robí radosť a čo si doma držíte len z určitej nostalgie,“ hovorí psychologička a koučka Kamila Velková. Preto, až sa nabudúce pustíte do triedenia vecí, položte si otázku, či vám tá či oná vec prináša radosť. Ak nie, viete, ako postupovať.

Venujte si chvíľku v lese

Mnohé štúdia potvrdzujú, že jedinci, čo si pravidelne doprajú voľno a oddych, sú v závere produktívnejší než tí, čo zaslúžený odpočinok neustále odkladajú. Rozvrhnite si pravidelné chvíle voľna a rozplánujte si, ako ich efektívne využijete. Vedeli ste, že už tridsať minút týždenne strávených v prírode zníži tlak a depresiu? Podľa výskumu Yoshifumiho Miyazakiho sú najviac ozdravné prechádzky v lese, ktoré zvyšujú hladinu tzv. anti-rakovinových proteínov. Naviac je dokázané, že sústredené nádychy a výdychy harmonizujú telo aj myseľ.

TIP: Keď budete nabudúce v lese, spomeňte si na techniku grounding. Táto vedomá prechádzka bosými nohami spočíva v tom, že sa uzemníte k zemi a čerpáte z nej energiu. Kde inde to vyskúšať, než na mäkučkom machovom koberci?

Vypíšte na papier, za čo ste vďační

Stačí kus papiera, na ktorý si napíšete každý deň jednu vec, za ktorú ste vďační. Skúste nepremýšľať nad budúcnosťou, ale nad tým, čo vás teší práve teraz. Veľakrát sú hýbateľmi radosti práve maličkosti, ako napríklad partnerov úsmev, dobrá káva či niečo sladké pod zub. Do tejto aktivity môžete zapojiť aj deti, ktoré predstavu o šťastí prenesú na papier hravou formou. Podľa ayurvédy je každá chuť spojená s konkrétnou emóciou. Sladká chuť je spojená konkrétne s radosťou – tak prečo ju z času na čas nepodporiť.

„Mnohé prieskumy dokazujú, že pocit vďačnosti je veľmi liečebný. Čím viac si uvedomíte, za čo ste vďační, tým väčšia je pravdepodobnosť, že budete pociťovať vďačnosť aj „nevedome“. Maľovanie a písanie je skvelý nástroj. Môžete ale zaradiť aj snenie – pred tým, než zaspíte si uvedomte, za čo všetko ste vďační,“ potvrdzuje psychologička Velková.

Nájdite šťastie v pomoci ostatným

Nie nadarmo sa hovorí, že pomáhať k radosti ostatným prináša blažený pocit aj nám. Byť pozorný a veľkorysý, vnímať potreby druhých a pomáhať im prináša radosť a uspokojenie, ktoré pretrvá aj dlhší čas. Môžu za to tzv. zrkadlové neuróny, ktoré napodobňujú to, čo vnímajú okolo. Tým, že pomôžete ostatným, urobíte šťastnými nielen ich, ale sami sa stanete šťastnými. Ak sa zameriate na druhých, pomôže vám to dokonca pri strese v práci, zlých pocitoch či frustrácii.

Usmejte sa pre seba

Dokonca aj obyčajný úsmev je nálož pozitívnej energie, a to nielen pre ostatných, ale hlavne pre vás. Smejeme sa, pretože sme šťastní a vďaka úsmevu náš mozog produkuje dopamín, vďaka ktorému sme o to šťastnejší. Skúste sa pousmiať zakaždým, keď sa budete cítiť skleslo. Vo chvíli, keď to urobíte, sa podvedome pozitívne naladíte. Emócie sa síce rodia v mozgu, ale svaly v tvári dokážu pocity posilniť či dokonca aj transformovať. „James-Langeova teória emócií potvrdzuje, že plačeme, pretože sme smutní, ale zároveň sme smutní, pretože plačeme. Ak sa donútime vykúzliť úsmev na tvári, aj keď nám nie je práve do smiechu, nálada sa nám zlepší,“ dodáva psychologička.

H&B