Stres a únava sú v dnešnom hektickom svete často skloňované pojmy. Proti strate energie sa dá pritom jednoducho bojovať. Niektorí volia pohyb, iní rôzne relaxačné metódy alebo upravia svoj jedálny lístok.

Väčšinou však všetci sledujú len príjem cukrov, tukov a bielkovín, no dôležité sú aj vitamíny a minerálne látky. Ktoré sú tie, ktoré nám pomáhajú zmierniť únavu a vyčerpanie?Únava je odpoveď organizmu na fyzickú alebo psychickú záťaž. Väčšinou si predstavujeme ako záťaž športový výkon, no aj starostlivosť o domácnosť je forma záťaže, rovnako ako pracovné nasadenie.

Stres – dôverný spoločník

Jednou z najjednoduchších možností, ako sa stresu a únavy zbaviť, je dodržiavať pravidelný pitný režim a dopĺňať minerály, ktoré sú základným kameňom zdravia, pretože udržiavajú rovnováhu v našom tele. Bez optimálneho množstva minerálov a stopových prvkov náš organizmus nevie správne fungovať. Dôležité však je aj to, ako ich prijímame.

Tanečníčka Ivanka vďaka svojej profesii vždy vedela, že bez energie sa ďaleko nedostane. „Každý športovec vie, že bez minerálov sa telo nebude dobre regenerovať. Ja som si za ideálny spôsob dopĺňania horčíka, ktorý napríklad zmierňuje svalovicu a pomáha pri celkovej únave, zvolila pitie minerálnej vody, ktorá pramení v jaskyniach Slovenského krasu, vďaka čomu je obohatená nielen o prírodný horčík, ale aj o vápnik v optimálnom pomere 1:3 pre správne vstrebávanie. Našla som s ňou svoju rovnováhu.“

Nedostatok minerálov

Minerálne látky predstavujú približne štyri percentá hmotnosti ľudského tela. Pre zdravie sú napriek tomuto zdanlivo malému percentu nevyhnutné. Zohrávajú dôležitú úlohu ako súčasť enzýmov, hormónov aj vitamínov. V dôsledku nedostatku minerálov dokázateľne dochádza k narušeniu vnútornej rovnováhy tela, no sledovať to vieme aj na našom zovňajšku, konkrétne na pokožke, vlasoch alebo nechtoch.

Minerály teda plnia viacero dôležitých funkcií. Naše telo nám zvykne dávať signály, ak trpí nedostatkom minerálov alebo stopových prvkov. Dobrá správa je, že si minerály vieme jednoducho doplniť pitím minerálnej vody. Dôležité je to najmä v letnom období, pretože horúčavy naše telo vyčerpávajú ešte viac.

Ak hovoríme o boji proti únave, mali by sme svoju pozornosť zamerať na horčík. Magnézium okrem toho, že zmierňuje príznaky únavy a uvoľňuje stres, bojuje aj proti svalovým kŕčom. Znižuje tiež krvný tlak a odporúča sa pri prevencii cukrovky či srdcových chorôb. Pre správne vstrebávanie horčíka je však dôležité aj zvýšené prijímanie vápnika. Pitie minerálnej vody odporúčajú Slovenská lekárska komora, Slovenská kardiologická spoločnosť i Národná transfúzna služba.

Petra Lániková

CCC