Pýtate sa: Dobrý deň, existuje omladzovacia metóda, ktorou sa dajú prirodzeným spôsobom zjemniť vrásky na tvári?
Odpovedá: Barbora Karácsony, kozmetička zo súkromnej kliniky dermatológie a estetickej medicíny Dermarevolta v Bratislave-Jarovciach

Jednou z takýchto metód je Gua sha, ktorá sa radí k prirodzeným metódam omladzovania a v dávnej minulosti patrila v Ázii k základným pilierom starostlivosti o pleť. Aj keď u nás sa o nej zatiaľ veľa nehovorí, v USA a predovšetkým v Hollywoode zažíva táto technika obrovský boom. Gua shou dokážeme ako jednou z mála techník odstraňovať vrásky, tmavé kruhy, vačky a opuchy pod očami a akné, zosvetľovať pigmentové škvrny a spevňovať ochabnutú pokožku. Používa sa pri disharmónii tváre, tonizuje pleť, svalstvo, zoštíhľuje kontúry, zvýrazňuje črty, vyhladzuje a prekrvuje. Pokožka získa zdravú farbu a lesk a zlepší sa jej vitalita a jas.

Na masírovanie sa používa špeciálna jadeitová doštička, ale historicky sa používali napríklad aj porcelánové lyžičky, mince so zaobleným okrajom alebo nástroje z byvolej kosti. Procedúra trvá asi 60 minút, je veľmi príjemná, relaxačná, nie je bolestivá. Významný je jej liftingový efekt, preto sa nazýva aj „botoxom východu“. Efekt je viditeľný už po prvom ošetrení, ale pre výraznejšie zmeny sa odporúča podľa stavu pokožky opakovať ošetrenie aspoň päť, ideálne desaťkrát v týždenných intervaloch. Neskôr sa môže interval predĺžiť na jeden mesiac, aby sa dosiahnutý efekt udržal. Gua sha na rozdiel od iných metód ovplyvňuje celkové zdravie človeka, keďže pôsobí aj na vnútorné orgány.

Barbora Karácsony
CCC